Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Wall street se nepitvá v bezvýznamných datech a informacích

Vyhrocené slovní přestřelky amerického prezidenta s médii a levicovými aktivisty stahují na sebe pozornost. Mezitím se v klidu připravují skutečně zásadní změny, o kterých kdyby se psalo, tak je nikdo nečte.

Plánování budoucnosti země je těžké sepsat přitažlivou formou. Jazyk, kterým jsou jednotlivé body formulovány je suchý, formální. Nudný. Posuďte sami...

  1. Omezení vývozu pracovních míst hlavně do Mexika a Indie
  2. Zvýšení bezpečnosti v chudých čtvrtích velkoměst
  3. Přísnější vynucování imigračních zákonů
  4. Snížení daní z příjmu pro jednotlivce i podniky
  5. Investice do modernizace dopravní a komunikační infrastruktury země
  6. Verze dvě „dostupné lékařské péče“, známé jako Obamacare

Obsah tohoto plánu a jeho naplnění nebo nenaplnění zajímá jak americké občany, tak investory. Politici vyčkávají, jak to dopadne, aby si pak mohli bezpečněji vybrat správnou stranu kabátu k převlečení k volbám.

Nejdříve ale k přestřelkám hlavně na téma, jak populární mezi lidem prezident je. Oblíbené téma jak prezidenta Trumpa, tak jeho odpůrců. Soutěží se o to, kdo výš vyčurá.

Výsledky mnoha průzkumů a jejich průměr. V den voleb mělo o Trumpovi negativní mínění o 21% voličů více. V únoru 2017 to je 9%

Problém je s interpretací těchto dat. První pohled na průzkum např. od Rasmussen reports potěší odpůrce Trumpa: Pouhých 35% hodnotí prezidenta velmi příznivě a 39% velmi nepříznivě. Započítáme-li i hodnocení "spíše příznivě" a "spíše nepříznivě" vyjde nám 51% příznivě a 49% nepříznivě. To už si aktivisté nenechají líbit, křičí, berou kameny a hází. To nemůže být pravda! Trump slaví, CNN analyzuje vliv Ruska na průzkum.

Smícháme-li koktejl různých definic, podmínek a průzkumů, vždycky prostě jde vybrat něco, co si propaganda na kterékoli straně obhájí. Čísla o popularitě jsou absolutně k ničemu. Když už, tak je třeba sledovat jejich trend.

Ani data ohledně popularity ostatních poválečných prezidentů USA mnoho nenapoví.

Pořadí poválečných prezidentů USA podle průměrné popularity v době jejich úřadu.

Pokud jde o šanci na znovuzvolení a o to, jak se dařilo v té době lidem, tato data neznamenají nic. George Bush starší byl relativně velmi populární, ale prohrál boj o znovuzvolení se silným kandidátem Billem Clintonem a hlavně díky stagnaci ekonomiky v roce 1991. George Bush mladší byl velmi nepopulární, ale znovuzvolení vyhrál díky silnému týmu a slabému protikandidátovi Johnu Kerrymu. Prezident Obama také na tom nebyl kdovíjak dobře, ale jeho znovuzvolení bylo snadné. A nejpopulárnějšího prezidenta zastřelili.

Investory a Wall street zajímají úplně jiná data

Podle podivných a snadno manipulovatelných dat o popularitě se nedá řídit ani země, ani byznys. Na Wall street vyjadřují lidé důvěru vložením svých peněz a nedůvěru výběrem svých peněz. Jak investory, tak řadové Američany trápí federální dluh země a jeho trend. Ekonomické body Trumpova programu jsou napadány, že povedou k dalšímu zadlužování.

Za G. W. Bushe a B. Obamy vzrostlo zadlužení země téměř čtyřnásobně, vzhledem k hrubému domácímu produktu dvojnásobně. I když jsou k tomu důvody, dvě krize plus války, je pro mě fiskální politika těchto dvou prezidentů velkým zklamáním. Billa Clintona jsem nemusel. Hlavně proto, že studoval komunistickou propagandu a použil ji ke zvolení v roce 1992. Ale rozpočtovou disciplínu u něj oceňuji.

Díky zadlužení a exportu pracovních míst v minulých letech není růst zisků amerických firem takový, jako býval a ocenění na trzích tomu odpovídá. Je relativně vysoké v poměru k zisku, ale o třetinu nižší, než by bylo, kdyby rostla Amerika stejně, jako zhruba do roku 1995. Od krize v letech 2008-2009 přibylo přes 8 miliónů pracovních míst, z toho jen 80 tisíc (jedno procento!) pro dělnické profese.

Asi od října 2016 se v USA „zlepšuje nálada“. Je to citelné hlavně v obchodních záležitostech. Více lidí, ale stále méně, než polovina, si myslí, že „země směřuje správným směrem“.

Ubírá se Amerika správným směrem (modrá) anebo nesprávným směrem (červená). Za Obamy byly jen 3 týdny těsně nad 40%. Od voleb 8.11.2016 optimismus stoupá a od inaugurace D. Trumpa je ukazatel nad 46% po dobu 5 týdnů.

Od voleb 8.11.2016 optimismus ohledně směřování země stoupá. Od inaugurace prezidenta Trumpa je ukazatel optimismu na 45% a výše po dobu pěti týdnů. Za prezidenta Obamy nebyl na těchto hodnotách nikdy. Těsně překročil 40% jen jednou v roce 2012 na tři týdny, ale dostal se několikrát i pod 20%.

Zvyšuje se maloobchodní prodej, narůstá počet nových pracovních míst, vlivný ukazatel Michiganské univerzity nálady ve firmách (business sentiment index) též poskočil nahoru.

Zde zpozorněli i „vrazi z Wall streetu“ a poslali od voleb 8.11.2016 ceny akcií preventivně k novým maximům. Na Wall street si přečetli ten nudný Trumpův plán a očekávají ekonomický růst a prosperitu. 55% Američanů vlastní akcie. I ti, kdo nemají investováno na ekonomické prosperitě země vydělají díky statisícům nových pracovních míst. 

Běda jim ale, běda Trumpovi a republikánům, jestli ten plán nebude fungovat nebo se ani nedostanou k jeho realizaci nebo z něj Kongres udělá paskvil. Wall street plusové body rychle odečte, investoři ztratí peníze, vytváření nových pracovních míst se zastaví, optimismus půjde do háje jako za Obamy a ve volbách vyhraje někdo jiný. Tak to v Americe chodí, počítají se hlavně body s předponou "$". Ostatní body jsou jen pomocné.

Pokud ekonomika poroste, kriminalita bude klesat a v médiích stále poběží otevřené souboje, díky kterým si lidé budou moci udělat svůj názor, pak z mého pohledu země pokročila správným směrem. Veřejná debata s Trumpem na scéně je daleko otevřenější a upřímnější. Mohla by být víc k věci, ale to by pak nastala ta nuda.

Foto k perexu: AP

Autor: Karel Stryczek | středa 1.3.2017 10:11 | karma článku: 31,86 | přečteno: 797x
  • Další články autora

Karel Stryczek

Amerika je zase daleko, polopravdy o ní se šíří jednodušeji

Méně poslední dva roky cestujeme a více čteme. Méně pozorujeme vlastníma očima, více nasloucháme těm, jimž naslouchání jiných působí požitky a plní jim peněženky.

23.2.2022 v 9:25 | Karma: 24,53 | Přečteno: 771x | Diskuse| Společnost

Karel Stryczek

Byl to vůdce všech myší

Tiše se pod rouškou noci zmocnil rozsáhlého teritoria ve sklepě a sféru vlivu postupně rozšiřoval. I nebohému starému kocourovi se ztrácelo žrádlo z krmítka a potupně začal spát na stolečku.

17.1.2022 v 10:27 | Karma: 24,72 | Přečteno: 632x | Diskuse| Společnost

Karel Stryczek

Babiččin recept dobyl Ameriku

Jednou z největších pochoutek dětství a mládí byly babiččiny kuřecí řízky. Měkoučké, voňavé, šťavnaté. Nečekaně blahodárný vliv pojídání s láskou připraveného tradičního pokrmu byl odhalen až o desetiletí později za oceánem.

20.7.2021 v 11:07 | Karma: 31,75 | Přečteno: 1188x | Diskuse| Společnost

Karel Stryczek

Komu vadí indiánské motivy ve školách

„Rozhodli jsme se, že naše škola přestane používat motivy a terminologii spojené s původním obyvatelstvem Ameriky.” Strohá zpráva ředitele střední školy v Ohiu oznamující rozhodnutí vedení školy rodičům a studentům.

7.7.2021 v 8:14 | Karma: 34,30 | Přečteno: 1031x | Diskuse| Společnost

Karel Stryczek

Banky si z nás udělaly legraci. Opakovaně.

Pracujeme v prostředí mezinárodních firem a občas potřebujeme přesunout finance z účtu v bance na jiný v jiné bance. Jednoduché? Jak kdy. K přesunu korun stačí kliknout na tlačítko na obrazovce, ale zkoušeli jste posílat dolary?

9.6.2021 v 8:40 | Karma: 44,22 | Přečteno: 9504x | Diskuse| Ekonomika
  • Nejčtenější

Tři roky vězení. Soud Ferimu potvrdil trest za znásilnění, odvolání zamítl

22. dubna 2024,  aktualizováno  14:47

Městský soud v Praze potvrdil tříletý trest bývalému poslanci Dominiku Ferimu. Za znásilnění a...

Moderní lichváři připravují o bydlení dlužníky i jejich příbuzné. Trik je snadný

18. dubna 2024

Premium Potřebujete rychle peníze, pár set tisíc korun a ta nabídka zní lákavě: do 24 hodin máte peníze na...

Takhle se mě dotýkal jen gynekolog. Fanynky PSG si stěžují na obtěžování

21. dubna 2024  16:37

Mnoho žen si po úterním fotbalovém utkání mezi PSG a Barcelonou postěžovalo na obtěžování ze strany...

Školu neznaly, myly se v potoce. Živořící děti v Hluboké vysvobodili až strážníci

22. dubna 2024  10:27

Otřesný případ odhalili strážníci z Hluboké nad Vltavou na Českobudějovicku. Při jedné z kontrol...

Prezident Petr Pavel se zranil v obličeji při střelbě ve zbrojovce

19. dubna 2024  15:44

Prezident Petr Pavel se při střelbě na střelnici v uherskobrodské České zbrojovce, kam zavítal...

S vládou nemá smysl pokračovat v jednáních, a to ani za účasti prezidenta, řeklo ANO

25. dubna 2024  10:15,  aktualizováno  10:54

Přímý přenos V atriu Poslanecké sněmovny proběhla tisková konference stínové vlády hnutí ANO. Poslanci mluvili...

„Není podstatné být vidět, ale mít výsledky.“ Politici reagují na konec ministryně

25. dubna 2024  10:46,  aktualizováno  10:53

O demisi ministryně pro vědu, výzkum a inovace Heleny Langšádlové (TOP 09) byl premiér Petr Fiala...

Moderátorka Porupková ukázala jizvu v dekoltu a promluvila o rakovině

25. dubna 2024  10:48

Moderátorka zpráv FTV Prima Soňa Porupková (34) se na sociální síti svěřila fanouškům s tím, že má...

Šéf sněmovny Johnson přišel na univerzitu podpořit Židy, dav na něj bučel

25. dubna 2024  10:41

Studenti newyorské Kolumbijské univerzity ve středu pokřikovali a bučeli na předsedu Sněmovny...

Samoživitelka skončila v nemocnici a čtvrt roku nemohla pracovat
Samoživitelka skončila v nemocnici a čtvrt roku nemohla pracovat

Téměř deset miliard korun – tolik jen za loňský rok poslaly pojišťovny lidem za úrazy, závažná onemocnění či úmrtí. Životní pojištění pomohlo za...

  • Počet článků 114
  • Celková karma 0
  • Průměrná čtenost 2549x
Technik, matematik, chemik. Cestovatel, sportovní fanda. Čech, Američan.

Prvních 25 let života jsem prožil v České republice (Československu), v Karviné a v Praze. Dalších skoro 30 let v USA.

Psaní je mým koníčkem. Profesí je automatizace výroby, inovace a optimalizace technologických procesů. Jsem technik, a proto mě spíše zajímají data, fakta a nefiltrované diskuse, které si pak přeberu a závěry udělám sám. Mám respekt k různorodým názorům, chráním si osobní svobodu, snažím se lidem naslouchat a své myšlenky vyjadřovat v klidu, s dobrým úmyslem přispět do zajímavých diskusí.

Své politické komentáře, zamyšlení a informace sdílím, když mi na netu chybí. Mám radost, když mě někdo předběhne. Ušetří to práci a potěší, že existuje alespoň jedna spřízněná duše. Do rubriky "Historky a fotoblogy" vložím tu a tam příběh z cest, zajímavost z Ohia nebo z prostředí svých přátel. V rubrice “Přátelé se mě ptají“ najdete články ze života v USA.