Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Wall street se nepitvá v bezvýznamných datech a informacích

1. 03. 2017 10:11:25
Vyhrocené slovní přestřelky amerického prezidenta s médii a levicovými aktivisty stahují na sebe pozornost. Mezitím se v klidu připravují skutečně zásadní změny, o kterých kdyby se psalo, tak je nikdo nečte.

Plánování budoucnosti země je těžké sepsat přitažlivou formou. Jazyk, kterým jsou jednotlivé body formulovány je suchý, formální. Nudný. Posuďte sami...

  1. Omezení vývozu pracovních míst hlavně do Mexika a Indie

  2. Zvýšení bezpečnosti v chudých čtvrtích velkoměst

  3. Přísnější vynucování imigračních zákonů

  4. Snížení daní z příjmu pro jednotlivce i podniky

  5. Investice do modernizace dopravní a komunikační infrastruktury země

  6. Verze dvě „dostupné lékařské péče“, známé jako Obamacare

Obsah tohoto plánu a jeho naplnění nebo nenaplnění zajímá jak americké občany, tak investory. Politici vyčkávají, jak to dopadne, aby si pak mohli bezpečněji vybrat správnou stranu kabátu k převlečení k volbám.

Nejdříve ale k přestřelkám hlavně na téma, jak populární mezi lidem prezident je. Oblíbené téma jak prezidenta Trumpa, tak jeho odpůrců. Soutěží se o to, kdo výš vyčurá.

Problém je s interpretací těchto dat. První pohled na průzkum např. od Rasmussen reports potěší odpůrce Trumpa: Pouhých 35% hodnotí prezidenta velmi příznivě a 39% velmi nepříznivě. Započítáme-li i hodnocení "spíše příznivě" a "spíše nepříznivě" vyjde nám 51% příznivě a 49% nepříznivě. To už si aktivisté nenechají líbit, křičí, berou kameny a hází. To nemůže být pravda! Trump slaví, CNN analyzuje vliv Ruska na průzkum.

Smícháme-li koktejl různých definic, podmínek a průzkumů, vždycky prostě jde vybrat něco, co si propaganda na kterékoli straně obhájí. Čísla o popularitě jsou absolutně k ničemu. Když už, tak je třeba sledovat jejich trend.

Ani data ohledně popularity ostatních poválečných prezidentů USA mnoho nenapoví.

Pokud jde o šanci na znovuzvolení a o to, jak se dařilo v té době lidem, tato data neznamenají nic. George Bush starší byl relativně velmi populární, ale prohrál boj o znovuzvolení se silným kandidátem Billem Clintonem a hlavně díky stagnaci ekonomiky v roce 1991. George Bush mladší byl velmi nepopulární, ale znovuzvolení vyhrál díky silnému týmu a slabému protikandidátovi Johnu Kerrymu. Prezident Obama také na tom nebyl kdovíjak dobře, ale jeho znovuzvolení bylo snadné. A nejpopulárnějšího prezidenta zastřelili.

Investory a Wall street zajímají úplně jiná data

Podle podivných a snadno manipulovatelných dat o popularitě se nedá řídit ani země, ani byznys. Na Wall street vyjadřují lidé důvěru vložením svých peněz a nedůvěru výběrem svých peněz. Jak investory, tak řadové Američany trápí federální dluh země a jeho trend. Ekonomické body Trumpova programu jsou napadány, že povedou k dalšímu zadlužování.

Za G. W. Bushe a B. Obamy vzrostlo zadlužení země téměř čtyřnásobně, vzhledem k hrubému domácímu produktu dvojnásobně. I když jsou k tomu důvody, dvě krize plus války, je pro mě fiskální politika těchto dvou prezidentů velkým zklamáním. Billa Clintona jsem nemusel. Hlavně proto, že studoval komunistickou propagandu a použil ji ke zvolení v roce 1992. Ale rozpočtovou disciplínu u něj oceňuji.

Díky zadlužení a exportu pracovních míst v minulých letech není růst zisků amerických firem takový, jako býval a ocenění na trzích tomu odpovídá. Je relativně vysoké v poměru k zisku, ale o třetinu nižší, než by bylo, kdyby rostla Amerika stejně, jako zhruba do roku 1995. Od krize v letech 2008-2009 přibylo přes 8 miliónů pracovních míst, z toho jen 80 tisíc (jedno procento!) pro dělnické profese.

Asi od října 2016 se v USA „zlepšuje nálada“. Je to citelné hlavně v obchodních záležitostech. Více lidí, ale stále méně, než polovina, si myslí, že „země směřuje správným směrem“.

Od voleb 8.11.2016 optimismus ohledně směřování země stoupá. Od inaugurace prezidenta Trumpa je ukazatel optimismu na 45% a výše po dobu pěti týdnů. Za prezidenta Obamy nebyl na těchto hodnotách nikdy. Těsně překročil 40% jen jednou v roce 2012 na tři týdny, ale dostal se několikrát i pod 20%.

Zvyšuje se maloobchodní prodej, narůstá počet nových pracovních míst, vlivný ukazatel Michiganské univerzity nálady ve firmách (business sentiment index) též poskočil nahoru.

Zde zpozorněli i „vrazi z Wall streetu“ a poslali od voleb 8.11.2016 ceny akcií preventivně k novým maximům. Na Wall street si přečetli ten nudný Trumpův plán a očekávají ekonomický růst a prosperitu. 55% Američanů vlastní akcie. I ti, kdo nemají investováno na ekonomické prosperitě země vydělají díky statisícům nových pracovních míst.

Běda jim ale, běda Trumpovi a republikánům, jestli ten plán nebude fungovat nebo se ani nedostanou k jeho realizaci nebo z něj Kongres udělá paskvil. Wall street plusové body rychle odečte, investoři ztratí peníze, vytváření nových pracovních míst se zastaví, optimismus půjde do háje jako za Obamy a ve volbách vyhraje někdo jiný. Tak to v Americe chodí, počítají se hlavně body s předponou "$". Ostatní body jsou jen pomocné.

Pokud ekonomika poroste, kriminalita bude klesat a v médiích stále poběží otevřené souboje, díky kterým si lidé budou moci udělat svůj názor, pak z mého pohledu země pokročila správným směrem. Veřejná debata s Trumpem na scéně je daleko otevřenější a upřímnější. Mohla by být víc k věci, ale to by pak nastala ta nuda.

Foto k perexu: AP

Autor: Karel Stryczek | středa 1.3.2017 10:11 | karma článku: 31.26 | přečteno: 748x

Další články blogera

Karel Stryczek

Daně v USA: platí je všichni a platí jich hodně

Přátelé se často zajímají, jak jednotlivci nebo rodiny platí v USA daně a hlavně kolik se platí. Popíšu hlavní daňové kategorie, které se dotýkají každého, přidám základní informace o výši daní a jak placení funguje.

17.7.2017 v 10:43 | Karma článku: 40.74 | Přečteno: 6547 | Diskuse

Karel Stryczek

Na taneční zábavě v Texasu

Byl nám doporučen „super country bar“ někde na hranicích mezi Oklahomou a Texasem. Jeli jsme z města půl hodiny na západ, potom u starého ranče opustili cestu se zpevněným povrchem a zatočili na jih mezi chřestýše do stepi.

24.6.2017 v 9:58 | Karma článku: 32.13 | Přečteno: 1285 | Diskuse

Karel Stryczek

Tajemné poklady vodníka Karla

Nad rybníčkem s rákosím v rozkroku urostlého stromu zjevil se podle pamětníků léta Páně 2017 vodník. Od těch dob po staletí poklady své tam Karel střeží, dušičky smrtelníků obyčejných i mocných z dob dávných v hrníčcích úpí.

19.6.2017 v 10:45 | Karma článku: 25.51 | Přečteno: 326 | Diskuse

Karel Stryczek

Americká levice: nic neřešící zloba a nenávist

Levicový aktivista, dobrovolník z prezidentské kampaně Bernieho Sanderse, se ve středu pokusil o atentát na skupinu nenáviděných republikánských kongresmanů. Střílel na ně v oploceném areálu hřiště jako na králíky v králíkárně.

16.6.2017 v 10:32 | Karma článku: 36.19 | Přečteno: 1093 | Diskuse

Další články z rubriky Politika

Ondřej Mrázek

Kam teď půjde Saakašvili? Hlavně ne k nám!

Cirkus Ukrajina aneb Neslavný konec kdysi slavného politika – tak by se dalo ve stručnosti označit dnešní zbavení Saakašviliho ukrajinského občanství. Sebral mu ho ještě nedávno jeho nejlepší kamarád prezident Petr Porošenko.

26.7.2017 v 19:09 | Karma článku: 20.15 | Přečteno: 396 | Diskuse

Karel Trčálek

Proč budu volit lidovce

Nějaký dobrák tady psal, že se lidovci možná ani nedostanou do sněmovny. Může být, ale stejně je budu volit

26.7.2017 v 18:42 | Karma článku: 8.96 | Přečteno: 336 | Diskuse

Petr Máj

Odkud se v západní Evropě bere tak výrazná indoktrinace mládeže

Být mladým nemusí být (pro všechny stejně) jednoduché. V každém případě je ale mládí tou nejúžasnější částí našeho života. Mladí lidé jsou (většinou) zdraví, (většinou) bez závazků a co je nejhlavnější - mají všechno před sebou.

26.7.2017 v 17:28 | Karma článku: 31.03 | Přečteno: 748 | Diskuse

Jan Dvořák

Zákon pro potírání "nepolského chování " je na spadnutí

(Ověřujeme) Předseda strany PiS Kaczynski dal premiérce a poslancům příkaz, aby v nejbližším možném termínu v Sejmu projednali novou legislativní normu. Zákon o nepolském chování.

26.7.2017 v 15:58 | Karma článku: 14.24 | Přečteno: 471 | Diskuse

Aleš Michal

Strasti českých národovců

Hlavní trumfy úspěchu české krajně pravicové scény drží SPD Tomia Okamury. Národovci i další strany stojí stranou a nic nenasvědčuje tomu, že by se to do podzimních parlamentních voleb změnilo.

26.7.2017 v 15:12 | Karma článku: 16.29 | Přečteno: 1302 | Diskuse
Počet článků 55 Celková karma 33.24 Průměrná čtenost 1433

Prvních 25 let života jsem prožil v České republice (Československu), v Karviné a v Praze. Druhých 25 let v USA. Současným domovem je vesnice Boston Heights, stát Ohio, kde bydlíme s rodinou blízko města Hudson, někdy považovaného za předměstí Clevelandu. V rodné zemi trávím asi dva měsíce ročně s rodinou, přáteli a s kolegy z firem, se kterými úzce spolupracujeme.

Psaní je mým koníčkem. Profesí je automatizace výroby, inovace a optimalizace technologických procesů. Jsem technik, a proto mě spíše zajímají data, fakta a nefiltrované diskuse, které si pak přeberu a závěry udělám sám. Mám respekt k různorodým názorům, chráním si osobní svobodu, snažím se lidem naslouchat a své myšlenky vyjadřovat v klidu, s dobrým úmyslem přispět do zajímavých diskusí.

Své politické komentáře, zamyšlení a informace sdílím, když mi na netu chybí. Mám radost, když mě někdo předběhne. Ušetří to práci a potěší, že existuje alespoň jedna spřízněná duše. Do rubriky "Zajímavosti, fotoblogy" vložím tu a tam příběh z cest, zajímavost z Ohia nebo z prostředí svých přátel.

Jsem sportovní fanoušek. V mezinárodních soutěžích fandím českým týmům a reprezentaci, klubům z Karviné, Ostravy, Clevelandu a Pittsburghu. Hraje-li se hokej Česko-USA, mám jistotu, že vyhrajeme "my". V den zápasu jdu ale do práce s šálou Czech Team omotanou kolem krku.

Seznam rubrik

Napište mi

Vzkaz autorovi


Zbývá 1000 znaků.


Toto opatření slouží jako ochrana proti webovým robotům.
Při zapnutém javaskriptu se pole vyplní automaticky.


více


Najdete na iDNES.cz

mobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.