Prezident Trump utrpěl porážku. Psali to v novinách a říkali to v televizi.

Podle levicových politiků, politologů, CNN a jejich ozvěn utrpěl prezident Trump „debakl“, protože nesehnal potřebné hlasy pro novelu zákona o zdravotnictví. Přispěchali hned s katastrofickými scénáři pro zbytek prezidentství.

Ve hře o novelu zákona o zdravotnictví prohrál nikoli Trump, ale selský rozum a s ním americká státní kasa. Všichni, kdo umí sčítat a odčítat, vědí, že novela je nutná, jinak bude finanční průšvih. Kongresmani jsou zvoleni a placeni 15000 dolary měsíčně proto, aby jednali a měli proto pokračovat v jednání. Debakl utrpěl celý slavný Kongres tím, že nedošel ke konsensu. Co jiného čekat od 435 politiků? Sobecké zájmy a Nancy Pelosiovou skákající bosky před Kapitolem.

?Oslavovat porážku této novely je jako stát na finančním Titaniku a radovat se, že se potopil záchranný člun. Otáčení velké lodi ze směru „progresívní" socialistické agendy do prosperujících vod tržního kapitalismu a osobní svobody chvíli potrvá a bude bolet. 

Vedení republikánů ve Sněmovně reprezentantů stáhlo z hlasování novelu zákona známého jako Obamacare hlavně proto, že chyběly hlasy. Poslední pozměněná předloha též byla paskvilem původní verze. Stalo se ale nakonec jen to, že v demokratickém systému si více zákonodárců přálo zachovat starý zákon, než schválit předloženou verzi novely. A měli k tomu různé důvody:

1. Demokrati stáli v jednom šiku a byli rozhodnuti volit proti. Ne proto, že původní návrh byl špatný, ale z principu. Ono, když je prezident dennodenně napadá a kritizuje, tak je těžké poslouchat, co říká, natož číst, co píše. A hlasovat pro jeho předlohu zákona? Nikdy! Aby později nelitovali. Měli možnost schválit zákon velmi podobný existujícímu, který měl šanci platit hodně dlouho.

2. Pro ultrapravicové konzervativní jádro republikánů vzešlé z puritánských katolických struktur byla předloha zákona příliš levicová, příliš zachovávala principy Obamacare. Proto si vynutili změny, které se prezidentovi nelíbily a tak raději nechal platit špatný zákon, než aby prosadil ještě horší pozměněný tak, aby hladil ego sebestředných kongresmanů napravo. Jejich původním cílem bylo a zůstává zrušení Obamacare bez náhrady.

3. Do hry se dostala i genialita americké ústavy. Volby do Sněmovny reprezentantů budou už v listopadu 2018. Sněmovna reprezentantů se volí každé dva roky celá, rozdělení mandátů je podle okrsků s přibližně stejným počtem obyvatel. Jeden okrsek čítá něco přes 710 tisíc lidí a reprezentuje jej jeden ze 435 zákonodárců dolní sněmovny. Donald Trump měl ve volbách z celkového množství hlasů asi o 3 milióny méně néž Hillary Clintonová a celkově pod 50% hlasů. Pro novelu Obamacare bylo asi 200 republikánů, na schválení bylo třeba 218 hlasů. Takže síla podpory novely odpovídá zastoupení občanů v dolní sněmovně. I když má jedna strana většinu, není jednoduché a samozřejmé, že každý zákon, který vláda navrhne, projde. V tom je nastavení zákonodárného procesu ústavou USA silné. Je spíše výjimkou, když je nějaký zásadní nový zákon schválen.

4. Prezident není tradiční republikán. V republikánských primárkách Donald Trump nestavěl na změně Obamacare a vyhrál. Až později při souboji s Clintonovou, když potřeboval sešikovat republikány, se toto téma dostalo do popředí. Byl bych ochoten vsadit šesták, že Trump nechtěl posunout zákon příliš doprava a připravit o zdravotní pojištění milióny lidí.

5. Veřejné mínění. Povinnost občanů platit zdravotní pojistku zakotvenou v Obamacare by chtělo zrušit více než 50% amerických voličů. Ostatní důležité body tohoto zákona mají poměrně silnou podporu a lidé si přejí, aby zůstaly. Dvě třetiny občanů si přejí ponechat právo na pojištění při „existující nemoci" (povinnost pojišťovny pojistit nemocného člověka, i když si předtím nějakou dobu neplatil pojistku) a právo pro rodiče nechat na své pojistce děti mladší 26 let. I povinnost pro firmy s více než 50 zaměstnanci poskytovat zdravotní pojištění si drží popularitu nad 50%. U voličů republikánů ale asi jen čtvrtinovou. 55% voličů také chce zachovat krytí antikoncepce pojišťovnou. (Zdroj: politico.com) 

Tolik k Trumpovu „debaklu“ a vítězství demokracie, která tentokrát zafungovala a paskvil neprošel. Diktatura, jak s ní pravidelně chodí strašit liberální média, se nekoná.  Prezident Trump se zachoval jako byznysman a pojede dál podle svého. Kongres též. Politické manévrování pokračuje a washingtonská bažina stále čeká na vysušení. 

Autor: Karel Stryczek | pondělí 27.3.2017 10:17 | karma článku: 40,45 | přečteno: 2598x