Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Tajemné poklady vodníka Karla

19. 06. 2017 10:45:54
Nad rybníčkem s rákosím v rozkroku urostlého stromu zjevil se podle pamětníků léta Páně 2017 vodník. Od těch dob po staletí poklady své tam Karel střeží, dušičky smrtelníků obyčejných i mocných z dob dávných v hrníčcích úpí.

Na poličce pod hladinou vodník hrnky kontroluje, desatero nejcennějších napočítal...

...Cinkání mincí zlatých v hrníčku prvním vodník slyší, chudým se tam bere, bohatým se dává. Sprosťák starý si ruce mne. „Mě neumlčíte,“... „já občas opiji se a vy chováte se jako debil,“ hřímá duše šejdíře.

...A tu plášť bílý lékařský a stetoskop. Krabice malá, v ní místo moku lahodného z révy vinné kvašeného barevné papírky bezcenné jsou srovnány.

...Na nepochopení smrtelníků prašivých narazil, ač třicet funkcí zastal. Vyznamenaným hasičem a vůdcem byl, pak uniformu i oblek odložil. V hrnku se svědomím černým zavřena jeho duše v koutě se choulí.

...Soudný Čas tvůj přišel, ženo nezkrocená. Pod plachetkou temná postava, bičem práská, v hrnku pod pokličkou stísněna. Tví sluhové poslušní si nad sklenkou oddychli, když zmizela tvář tvoje naposledy.

...Po generacích žlutých polí, zase dlouhé rákosí kolem ptačího hnízda z bahna vyčuhuje. Vodníkovi zlato své zatajit chtěl, pod pokličku s ním k ostatním. Opuštěná ptáčata v hnízdě o potravu prosí.

...V posteli s nebesy tu šlechta ve svém spánku pokračuje. Tichý chrapot se ozývá. „Pravda není nikde na této planetě,“ dumá Karel, hrníček s erbem rodu slavného leští.

...Právo nastudoval za pár chvil, pomáhal a chránil. Do čela se postavil, leč ruka zákona vodnického jej ovinula a po rozkazu posledním do močálu zabředl. Zvuky sirén v dáli mizí, blikání světélek modrých mezi lekníny uhasíná.

...Vedle prapor barvy krve z hrníčku trčí, své srpy si tam tlupa brousí, kladiva těžká chystají, kola roztáčejí, pach z komínů továren čpí.

...Vrávoral z večírku, o hůl se opíral, nepřítomným pohledem hleděl. Potopil se jeho člun nafukovací, hle pádlo se povaluje. Tabákový dým zpod pokličky se line, vůně škvarků s kouřem se mísí, cinkání štamprliček jako kapky v peřejích zní vodníkovi.

...Jen on věděl, co pro lid dobré jest a život svůj mu zasvětil. Hrníček mu Karel přichystal, ženu jeho opuštěnou na břehu opatruje, duši zlomenou chlácholí, dítka vodnická řemeslu učí.

Autor: Karel Stryczek | pondělí 19.6.2017 10:45 | karma článku: 30.64 | přečteno: 403x

Další články blogera

Karel Stryczek

Zákazy omezující svobodu jednotlivce. Rozdíly mezi jejich uplatňováním v ČR a USA.

Uplatňování zákazů se v USA liší od evropského přístupu a může se na první pohled jevit jako nepřehledné, záhadné. Pod pokličkou se skrývá selský rozum a zkušenost. Přes některé zákazy nejede vlak, jiné jsou rutinně ignorovány.

1.8.2017 v 10:10 | Karma článku: 43.20 | Přečteno: 4220 | Diskuse

Karel Stryczek

Daně v USA: platí je všichni a platí jich hodně

Přátelé se často zajímají, jak jednotlivci nebo rodiny platí v USA daně a hlavně kolik se platí. Popíšu hlavní daňové kategorie, které se dotýkají každého, přidám základní informace o výši daní a jak placení funguje.

17.7.2017 v 10:43 | Karma článku: 42.01 | Přečteno: 7062 | Diskuse

Karel Stryczek

Na taneční zábavě v Texasu

Byl nám doporučen „super country bar“ někde na hranicích mezi Oklahomou a Texasem. Jeli jsme z města půl hodiny na západ, potom u starého ranče opustili cestu se zpevněným povrchem a zatočili na jih mezi chřestýše do stepi.

24.6.2017 v 9:58 | Karma článku: 36.07 | Přečteno: 1595 | Diskuse

Další články z rubriky Společnost

Luděk Mazurek

Papež František upřednostnil zájmy uprchlíků před bezpečím a životy domácích lidí!

Dnešní poselství Papeže Františka, ve kterém povyšuje zájmy uprchlíků nad národní bezpečnost a hájí údajné „právo“ kohokoli vstupovat do jakékoli země, která má mít povinnost se pak o něj postarat, je skutečně nevídané a šokující.

22.8.2017 v 21:06 | Karma článku: 34.43 | Přečteno: 983 | Diskuse

Tomáš Gayer

Slova papeže Františka mě moc potěšila

Slova papeže Františka, že zájmy uprchlíků jsou důležitější než národní bezpečnost, mě nesmírně potěšila. Předpokládám, že ještě tento týden....

22.8.2017 v 19:29 | Karma článku: 37.08 | Přečteno: 1715 | Diskuse

Jan Ziegler

Mnozí Rusové stále hájí brutální okupaci Československa

Se zájmem jsem se včera podíval na dokument České televize Invaze 1968 ruský pohled. Smutné ovšem je, že názory sovětského generála, který prokazatelně lhal o srpnové okupaci, v Rusku stále převažují.

22.8.2017 v 19:20 | Karma článku: 25.18 | Přečteno: 580 | Diskuse

Karel Trčálek

Památník Vasiľa Biľaka zničila neomarxistická aktivistka

Máte doma Gottwaldovu sochu? Nebo Leninovu? Pak jste ji určitě někde ukradli, nezákonně zprivatizovali

22.8.2017 v 19:09 | Karma článku: 13.57 | Přečteno: 422 | Diskuse

Richard Siemko

Antidiskriminační zákon, přirozenost a pád Římské říše

Všichni jsme se již zcela jistě setkali s pojmem diskriminace. Co nás některé ovšem asi nenapadlo, tento antidiskriminační zákon je už ve své vnitřní podstatě diskriminační!

22.8.2017 v 19:00 | Karma článku: 20.63 | Přečteno: 485 | Diskuse
Počet článků 56 Celková karma 37.86 Průměrná čtenost 1511

Prvních 25 let života jsem prožil v České republice (Československu), v Karviné a v Praze. Druhých 25 let v USA. Současným domovem je vesnice Boston Heights, stát Ohio, kde bydlíme s rodinou blízko města Hudson, někdy považovaného za předměstí Clevelandu. V rodné zemi trávím asi dva měsíce ročně s rodinou, přáteli a s kolegy z firem, se kterými úzce spolupracujeme.

Psaní je mým koníčkem. Profesí je automatizace výroby, inovace a optimalizace technologických procesů. Jsem technik, a proto mě spíše zajímají data, fakta a nefiltrované diskuse, které si pak přeberu a závěry udělám sám. Mám respekt k různorodým názorům, chráním si osobní svobodu, snažím se lidem naslouchat a své myšlenky vyjadřovat v klidu, s dobrým úmyslem přispět do zajímavých diskusí.

Své politické komentáře, zamyšlení a informace sdílím, když mi na netu chybí. Mám radost, když mě někdo předběhne. Ušetří to práci a potěší, že existuje alespoň jedna spřízněná duše. Do rubriky "Zajímavosti, fotoblogy" vložím tu a tam příběh z cest, zajímavost z Ohia nebo z prostředí svých přátel.

Jsem sportovní fanoušek. V mezinárodních soutěžích fandím českým týmům a reprezentaci, klubům z Karviné, Ostravy, Clevelandu a Pittsburghu. Hraje-li se hokej Česko-USA, mám jistotu, že vyhrajeme "my". V den zápasu jdu ale do práce s šálou Czech Team omotanou kolem krku.

Seznam rubrik

Napište mi

Vzkaz autorovi


Zbývá 1000 znaků.


Toto opatření slouží jako ochrana proti webovým robotům.
Při zapnutém javaskriptu se pole vyplní automaticky.


více


Najdete na iDNES.cz

mobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.