Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Holky americké, které vidí obtěžování jinak, než jak vykreslují hlavní zprávy

Amerika není jen Hollywood, politika a velký byznys, kde se točí pytle peněz a kde mocní žádají protislužby za lukrativní role nebo pozice ve firmách a státních orgánech. 

V normálním světě, kde jsou statisíce dolarů těžko k nalezení, to holky mají buď těžké anebo ještě těžší. Starají se o rodiny, osud jim přihrál situace, po nichž občasný pohled do výstřihu nebo nechtěný flirt ani neregistrují a už vůbec nepociťují jako konec světa. Mají jiné starosti. A některé své ženství proměnily ve společenskou výhodu.

Vědí, že koncept nulové tolerance obtěžování na pracovištích nebyl instalován americkými kapitalisty kvůli ochraně žen. Jde jen o prachy. Personální oddělení firem se snaží maximalizovat produktivitu „lidských zdrojů“, jak nazývají nás, lidi. Jsme zdroje zisku. Produktivitu lidských zdrojů snižují nejen flirtování a milostné vztahy, ale třeba i špatná nálada, deprese, nemoc, úmrtí v rodině, rozchod s partnerem, problémy dětí ve škole a podobně. To vše kádrováci sledují, hodí do jednoho pytle a starají se, aby jejich lidský zdroj nebyl ničím rozptylován a generoval firmě zisk.

V relativně chudém Ohiu píší ženy životní příběhy lišící se od mediálních prezentací a oficiální osvěty. Spoléhají se na sebe, své schopnosti a své blízké. Na hulvátství reagují vztyčeným prostředníčkem a poklepáním na čelo. Jednoduchým gestem shodí každého otravného chlapa před jeho kumpány, nadřízenými i podřízenými.

Barmanka Joanne. Je jí osmatřicet, má doma postiženou devatenáctiletou dceru. Pracuje v pátek a v sobotu v baru, kam občas zajdeme s kamarádem. V týdnu je v kadeřnictví. Oba džoby potřebuje, aby se uživila. Máma je v důchodu a pomáhá jí s dcerou.

„V kadeřnictví se odreaguju. Chlapi rádi flirtují a to mě drží nad vodou, tam se cítím aspoň trochu jako žena. Můj chlap vzal roha, když zjistil, že dítě bude potřebovat trvalou péči.“

„A neobtěžují Tě chlapi v baru nebo i v tom kadeřnictví?“

 „V kadeřnictví ne, ale do baru chodí i nevychovaní burani, jsou odporní a když se opijí je to ještě horší,“ pokračuje. „Ale oni se tak chovají ke všem, tak si to neberu osobně. Buran zůstane buranem. Holky, které si mají nejmíň na co stěžovat hledají problém v každé blbosti. Nelíbí se jim, že na ně chlapi koukají, pokřikují, že jim pošlou drink... Stěžují si mi někdy, ať s tím něco dělám. Tuhle jsem to nevydržela a řekla jedné, že se může týden starat o moji holku a pak ať si příjde znovu popovídat o tom, jak je jí zle.“

„Co bys řekla na to, kdyby ti šéf chtěl přidat nebo tě povýšit, ale chtěl by s tebou...no víš...“

„Kdyby šéf po mě chtěl sex za to, že mě udělá manažerkou, to bych se hned sbalila a odešla. Možná bych mu udělala průser, ale nejspíš ne.“

„A my dva jsme někdy otravní?“

„Někdy nemám náladu si povídat a sama jsem odporná. To mě pak otravuje každé slovo. Objednejte si pivo a dejte mi pokoj. Takže jo, někdy otravujete.“

Manažerka Mary. Manžel před několika lety spáchal sebevraždu. Vzalo ji to. Začala se naplno věnovat kariéře a šplhat na manažerské funkce velkých korporací. Čím výš tím líp.

„Když se budu ucházet o stejnou pozici jako ty, tak nemáš šanci. Nikdy tě nebudou chtít tolik jako mě. Omotám si je kolem prstu, šéfové udělají vždy, co chci já,“ hrdě prohlašuje při náhodném setkání.

„Vždy?” pochybuji.

„No tak víš, jak to myslím… Často. Ti, se kterými jsem měla milostný vztah, tak musí. Ale dělají to většinou dobrovolně. Užijeme si a vyděláme hodně peněz.”

„Zítra jdeme po práci s kámoši na drink, příjď,“ přemýšlím, že budu loudit další informace.

„Nemám čas, nejsi pro mě žádný přínos,“ úplně klidně mi vysvětluje, že každá volná chvilka se musí využít k práci s lidmi, kteří mohou být pro ni užiteční. Já nemám dostatečně vysoké postavení a moc, abych se mohl za její časovou investici odvděčit. Jinak ale proti mně nic nemá.

Inženýrka Miranda. Přišla jednou z jednání rozladěná, že jí šéf poradil, ať využije své vnady k získání projektu. S použitím malé slovní hříčky v angličtině řekl doslova:

„Use your assets.“ Použij své přednosti, asset = přednost, ass = zadek.

Byla naštvaná, ale korporátním kádrovákům nic nenahlásila. A pak, bum, zamilovala se do jednoho obchodníka, odešla od manžela a dvou malých kluků, odstěhovala se z města. Dělala vědu z jedné věty, ale nebyl pro ni problém opustit rodinu. Měli jsme společnou kamarádku, která se mě zeptala, jestli ten odchod chápu: „Tak, šla za svou láskou,“ vypadlo ze mě. Narazil jsem. Od té doby se mnou nepromluvila, kamarádka něco takového považuje za naprosto nepřijatelné a moje pochopení se setkalo s nepochopením.

Výzkumnice Marion. Byla v USA na stáži, měla americké vízum typu “J”. To znamená, že po stáži se podle podmínek víza musela vrátit do domovské země na dva roky, než by se mohla např. ucházet o studium nebo trvalý pobyt v USA. Ledaže by se domovská země vzdala práva na návrat této osoby po ověření, že v zemi nic nedluží apod. Pro mnoho lidí neproveditelný úkon, pro mnoho dalších časově náročný, že se třeba vyplatí ty dva roky počkat. Zajela na konzulát a vrátila se za slabou hodinku s podepsaným a orazítkovaným písemným vzdáním se práva dotyčné země. „Ten konzul byl takový fešák, stále na mě koukal, když podepisoval ten formulář.“ A jistě mezitím ověřil i všechny úředně stanovené podmínky souhlasu.

Teď má doktorát z prestižní univerzity. Po čase žádala o zelenou kartu, povolení k trvalému pobytu v USA. Jedním z posledních kroků je pohovor s americkým imigračním úředníkem, který absolvovala tři měsíce po podání žádosti. Po pohovoru imigrační úředník oznámil, že splnila všechny podmíny a kartu dostane asi za šest týdnů po dokončení posledních formálních procedur. „A já myslela, že ji dostanu hned,“ vykulila smutně oči. „No tak počkejte.“ Za půl hodiny dořešil všechny formální procedury, na které měl dle regulí šest týdnů a pootevřenými dveřmi jí předal vysněnou kartičku, na kterou se čeká roky. Jako tramvajenku. Já jsem čekal dva a půl roku, kurnik.

Kadeřnice Julie. „Chodila tady ke mně jedna zákaznice, pravidelně, bylo jí pětatřicet.“

„Jak bylo? Snad je ne?” zajímám se.

“Upadla, když něco opravovala. Uhodila se do hlavy, nešla k doktorovi. Po půl roce to s ní ráno v koupelně seklo. Otok na mozku. Včera jsem ji česala a líčila do rakve, aby dobře vypadala. Já kromě stříhání živých lidí připravuju lidi i do rakví. Tady máte vizitku, kdybyste taky potřeboval. Ne jako přímo vy, ta vizitka by už byla k ničemu, ale třebas někdo blízký.”

Strká mi před nos ajfoun, jako důkaz pečlivosti své práce.

„Podívejte na ty fotky, to je ona. Jako živá, že? Hele holky, ta se povedla, co?” ukazuje obrázek všem okolo.

„Jsou týdny, kdy mám víc mrtvých zákazníků než živých,” směje se. „Mrtví neotravujou!“

V zrcadle kmitají nůžky, mé vlasy tiše padají k podlaze. Přemýšlím, kdy asi přestanu otravovat.

Autor: Karel Stryczek | čtvrtek 23.11.2017 10:15 | karma článku: 42,55 | přečteno: 3716x
  • Další články autora

Karel Stryczek

Amerika je zase daleko, polopravdy o ní se šíří jednodušeji

Méně poslední dva roky cestujeme a více čteme. Méně pozorujeme vlastníma očima, více nasloucháme těm, jimž naslouchání jiných působí požitky a plní jim peněženky.

23.2.2022 v 9:25 | Karma: 24,53 | Přečteno: 769x | Diskuse| Společnost

Karel Stryczek

Byl to vůdce všech myší

Tiše se pod rouškou noci zmocnil rozsáhlého teritoria ve sklepě a sféru vlivu postupně rozšiřoval. I nebohému starému kocourovi se ztrácelo žrádlo z krmítka a potupně začal spát na stolečku.

17.1.2022 v 10:27 | Karma: 24,72 | Přečteno: 632x | Diskuse| Společnost

Karel Stryczek

Babiččin recept dobyl Ameriku

Jednou z největších pochoutek dětství a mládí byly babiččiny kuřecí řízky. Měkoučké, voňavé, šťavnaté. Nečekaně blahodárný vliv pojídání s láskou připraveného tradičního pokrmu byl odhalen až o desetiletí později za oceánem.

20.7.2021 v 11:07 | Karma: 31,75 | Přečteno: 1187x | Diskuse| Společnost

Karel Stryczek

Komu vadí indiánské motivy ve školách

„Rozhodli jsme se, že naše škola přestane používat motivy a terminologii spojené s původním obyvatelstvem Ameriky.” Strohá zpráva ředitele střední školy v Ohiu oznamující rozhodnutí vedení školy rodičům a studentům.

7.7.2021 v 8:14 | Karma: 34,30 | Přečteno: 1031x | Diskuse| Společnost

Karel Stryczek

Banky si z nás udělaly legraci. Opakovaně.

Pracujeme v prostředí mezinárodních firem a občas potřebujeme přesunout finance z účtu v bance na jiný v jiné bance. Jednoduché? Jak kdy. K přesunu korun stačí kliknout na tlačítko na obrazovce, ale zkoušeli jste posílat dolary?

9.6.2021 v 8:40 | Karma: 44,21 | Přečteno: 9503x | Diskuse| Ekonomika

Karel Stryczek

Poslal jsem po letech balík, který byl nemilosrdně zdaněn

Podmínky cestování jsou stále všelijaké, proč tedy aspoň neudělat radost spřízněným duším malou pozorností, která vyloudí v této bláznivé době úsměv na tváři a vzpomínku na skoro zapomenutého strýčka.

19.5.2021 v 8:19 | Karma: 38,40 | Přečteno: 1343x | Diskuse| Ekonomika

Karel Stryczek

Povýšen na teenagera a vtáhnut do problému úzkostlivého rodičovství

„Naši by měli méně koukat na TV,“ zamyslel se jeden šestnáctiletý tvor. „Telka je ještě OK, ale zprávy by jim měli zakázat,“ doplnil druhý. Když mě viděl, zatrnulo mu.

12.5.2021 v 9:31 | Karma: 36,76 | Přečteno: 865x | Diskuse| Společnost

Karel Stryczek

Konečně tunel pod Atlantikem

Lidstvo od nepaměti touží překlenout moře, spojit kontinenty. V soutěži o nejlepší návrh propojení Evropy se Severní Amerikou zvítězil projekt tunelu, jehož realizaci má na starosti Světová nadace tunelářů World Tunnel Foundation.

1.4.2021 v 7:45 | Karma: 28,42 | Přečteno: 566x | Diskuse| Ostatní

Karel Stryczek

Souboje a potyčky v pestrobarevné společnosti. Privilegovaní vedou na body

Diverzifikace obyvatelstva přirozeně přináší rozdíly v prioritách, které jsou dané rodinným prostředím, vlastními zkušenostmi a kulturním dědictvím daným regionem, migrací a zvyky předávanými napříč generacemi.

17.3.2021 v 8:16 | Karma: 32,60 | Přečteno: 1081x | Diskuse| Společnost

Karel Stryczek

Nebojte, zlomí se to

Nakazil jsem se už dávno. Americkým optimismem. Tou jejich touhou se vším si poradit. Když si neporadím já, když mě to semele, poradí si jiní. A moje země na tom bude zase dobře.

4.3.2021 v 11:43 | Karma: 36,60 | Přečteno: 1049x | Diskuse| Společnost

Karel Stryczek

Dobrá vláda má nastavovat podmínky fungování, ne zakazovat a přikazovat

Opakované plošné zavírání škol, obchodů, hotelů, restaurací a služeb nepřineslo nikde na světě lepší výsledky v porovnání s jasně nastavenými podmínkami, za jakých je možno mít trvale otevřeno a opatrně fungovat.

10.2.2021 v 10:19 | Karma: 36,74 | Přečteno: 751x | Diskuse| Společnost

Karel Stryczek

Bezpečná prezenční výuka dosažená polovojenským režimem a disciplínou

K zajištění nulového přenosu infekční nemoci ve škole s tisíci studenty nestačí nasadit roušky a otevřít. Účinná pravidla provozu připomínají spíš vojnu než školu, ale mladí mohou být spolu. Už jen to stojí za vynaložené úsilí.

1.2.2021 v 9:28 | Karma: 37,10 | Přečteno: 1009x | Diskuse| Společnost

Karel Stryczek

Pohřební nálada na prezidentské inauguraci

Formální převzetí moci v USA proběhlo v kruhu rodinném za přítomnosti přátel, několika desítek či stovek pozvaných funkcionářů, soudců Nejvyššího soudu, tří celebrit a desítek tisíc ozbrojenců chránících jejich bezpečnost.

21.1.2021 v 9:36 | Karma: 45,60 | Přečteno: 8682x | Diskuse| Společnost

Karel Stryczek

Emigrace ze spojených států socialistických

Socialistické sny demokratických všeználků, kteří řídí americká velkoměsta se jaksi nedaří přetavit ve voličům slíbený ráj. Střední třída balí saky paky a migruje za čerstvým vzduchem směr svobodnější venkov.

5.1.2021 v 8:04 | Karma: 44,31 | Přečteno: 3230x | Diskuse| Společnost

Karel Stryczek

Vánoční stromeček od pana Stříbrného

Na Shawnee Trail Christmas Tree Farm lehce padá prosincový sníh. Pan Stříbrný sklízí plody roční práce. Vánoční stromky letos mizí z farmy rychleji než obvykle, našinci v Severní Americe si vyměňují recepty na vánoční „kolache“.

21.12.2020 v 8:24 | Karma: 34,53 | Přečteno: 553x | Diskuse| Společnost

Karel Stryczek

Opatření proti infekční nemoci: Proč regulace nestabilního PSA nemůže fungovat

Teorie regulace praví, že vytvořené skóre PES, které popisuje stav šíření epidemie, nelze regulovat. PES relativně dobře popisuje stav a vývoj šíření, ale nemůže za to, že je neregulovatelný. Ukážeme si, proč tomu tak je.

14.12.2020 v 11:16 | Karma: 34,34 | Přečteno: 880x | Diskuse| Společnost

Karel Stryczek

Sedmá velmoc přestala aktivně bránit demokracii a spravedlnost

Kde jsou ty časy, kdy na každém šprochu bylo pravdy trochu. Jen se něco šustlo a všechny mediální domy se slétly jako draví ptáci nad raněnou kořistí, aby nezávisle jeden na druhém hledaly, kolik pravdy na tom šprochu fakt je.

8.12.2020 v 10:22 | Karma: 39,05 | Přečteno: 1524x | Diskuse| Média

Karel Stryczek

Opatření proti infekční nemoci: polovičatost, chaos nebo zlatá střední cesta?

Optimalizace je matematická, podvědomě hojně využívaná, leč málo srozumitelná metoda hledání tak zvané zlaté střední cesty, kompromisu. Může vypovídat i o tom, jak moc si ceníme lidského života.

1.12.2020 v 10:57 | Karma: 31,30 | Přečteno: 552x | Diskuse| Společnost

Karel Stryczek

Zatěžkávací zkouška americké demokracie

Americká demokracie prošla dalším testem své odolnosti posílena o novou zkušenost z předchozích čtyř let a volbami v chaotické době diktované zdravotní krizí.

18.11.2020 v 11:19 | Karma: 31,56 | Přečteno: 779x | Diskuse| Společnost

Karel Stryczek

Buran nebo inteligent?

Jsem Karviňák, jsem Pražák, jsem Američan. Na školách jsem strávil dvacet let života. Nejlíp se cítím mezi svými v kdysi zakouřené čtyřce, po jejíž návštěvě hrozně smrdělo oblečení a kde nedávno štamgastům u pivka kouřit zakázali.

15.11.2018 v 11:14 | Karma: 31,33 | Přečteno: 1568x | Diskuse| Společnost
  • Počet článků 114
  • Celková karma 0
  • Průměrná čtenost 2549x
Technik, matematik, chemik. Cestovatel, sportovní fanda. Čech, Američan.

Prvních 25 let života jsem prožil v České republice (Československu), v Karviné a v Praze. Dalších skoro 30 let v USA.

Psaní je mým koníčkem. Profesí je automatizace výroby, inovace a optimalizace technologických procesů. Jsem technik, a proto mě spíše zajímají data, fakta a nefiltrované diskuse, které si pak přeberu a závěry udělám sám. Mám respekt k různorodým názorům, chráním si osobní svobodu, snažím se lidem naslouchat a své myšlenky vyjadřovat v klidu, s dobrým úmyslem přispět do zajímavých diskusí.

Své politické komentáře, zamyšlení a informace sdílím, když mi na netu chybí. Mám radost, když mě někdo předběhne. Ušetří to práci a potěší, že existuje alespoň jedna spřízněná duše. Do rubriky "Historky a fotoblogy" vložím tu a tam příběh z cest, zajímavost z Ohia nebo z prostředí svých přátel. V rubrice “Přátelé se mě ptají“ najdete články ze života v USA.