Prezident Trump utrpěl porážku. Psali to v novinách a říkali to v televizi.

27. 03. 2017 10:17:48
Podle levicových politiků, politologů, CNN a jejich ozvěn utrpěl prezident Trump „debakl“, protože nesehnal potřebné hlasy pro novelu zákona o zdravotnictví. Přispěchali hned s katastrofickými scénáři pro zbytek prezidentství.

Ve hře o novelu zákona o zdravotnictví prohrál nikoli Trump, ale selský rozum a s ním americká státní kasa. Všichni, kdo umí sčítat a odčítat, vědí, že novela je nutná, jinak bude finanční průšvih. Kongresmani jsou zvoleni a placeni 15000 dolary měsíčně proto, aby jednali a měli proto pokračovat v jednání. Debakl utrpěl celý slavný Kongres tím, že nedošel ke konsensu. Co jiného čekat od 435 politiků? Sobecké zájmy a Nancy Pelosiovou skákající bosky před Kapitolem.

Oslavovat porážku této novely je jako stát na finančním Titaniku a radovat se, že se potopil záchranný člun. Otáčení velké lodi ze směru „progresívní" socialistické agendy do prosperujících vod tržního kapitalismu a osobní svobody chvíli potrvá a bude bolet.

Vedení republikánů ve Sněmovně reprezentantů stáhlo z hlasování novelu zákona známého jako Obamacare hlavně proto, že chyběly hlasy. Poslední pozměněná předloha též byla paskvilem původní verze. Stalo se ale nakonec jen to, že v demokratickém systému si více zákonodárců přálo zachovat starý zákon, než schválit předloženou verzi novely. A měli k tomu různé důvody:

1. Demokrati stáli v jednom šiku a byli rozhodnuti volit proti. Ne proto, že původní návrh byl špatný, ale z principu. Ono, když je prezident dennodenně napadá a kritizuje, tak je těžké poslouchat, co říká, natož číst, co píše. A hlasovat pro jeho předlohu zákona? Nikdy! Aby později nelitovali. Měli možnost schválit zákon velmi podobný existujícímu, který měl šanci platit hodně dlouho.

2. Pro ultrapravicové konzervativní jádro republikánů vzešlé z puritánských katolických struktur byla předloha zákona příliš levicová, příliš zachovávala principy Obamacare. Proto si vynutili změny, které se prezidentovi nelíbily a tak raději nechal platit špatný zákon, než aby prosadil ještě horší pozměněný tak, aby hladil ego sebestředných kongresmanů napravo. Jejich původním cílem bylo a zůstává zrušení Obamacare bez náhrady.

3. Do hry se dostala i genialita americké ústavy. Volby do Sněmovny reprezentantů budou už v listopadu 2018. Sněmovna reprezentantů se volí každé dva roky celá, rozdělení mandátů je podle okrsků s přibližně stejným počtem obyvatel. Jeden okrsek čítá něco přes 710 tisíc lidí a reprezentuje jej jeden ze 435 zákonodárců dolní sněmovny. Donald Trump měl ve volbách z celkového množství hlasů asi o 3 milióny méně néž Hillary Clintonová a celkově pod 50% hlasů. Pro novelu Obamacare bylo asi 200 republikánů, na schválení bylo třeba 218 hlasů. Takže síla podpory novely odpovídá zastoupení občanů v dolní sněmovně. I když má jedna strana většinu, není jednoduché a samozřejmé, že každý zákon, který vláda navrhne, projde. V tom je nastavení zákonodárného procesu ústavou USA silné. Je spíše výjimkou, když je nějaký zásadní nový zákon schválen.

4. Prezident není tradiční republikán. V republikánských primárkách Donald Trump nestavěl na změně Obamacare a vyhrál. Až později při souboji s Clintonovou, když potřeboval sešikovat republikány, se toto téma dostalo do popředí. Byl bych ochoten vsadit šesták, že Trump nechtěl posunout zákon příliš doprava a připravit o zdravotní pojištění milióny lidí.

5. Veřejné mínění. Povinnost občanů platit zdravotní pojistku zakotvenou v Obamacare by chtělo zrušit více než 50% amerických voličů. Ostatní důležité body tohoto zákona mají poměrně silnou podporu a lidé si přejí, aby zůstaly. Dvě třetiny občanů si přejí ponechat právo na pojištění při „existující nemoci" (povinnost pojišťovny pojistit nemocného člověka, i když si předtím nějakou dobu neplatil pojistku) a právo pro rodiče nechat na své pojistce děti mladší 26 let. I povinnost pro firmy s více než 50 zaměstnanci poskytovat zdravotní pojištění si drží popularitu nad 50%. U voličů republikánů ale asi jen čtvrtinovou. 55% voličů také chce zachovat krytí antikoncepce pojišťovnou. (Zdroj: politico.com)

Tolik k Trumpovu „debaklu“ a vítězství demokracie, která tentokrát zafungovala a paskvil neprošel. Diktatura, jak s ní pravidelně chodí strašit liberální média, se nekoná. Prezident Trump se zachoval jako byznysman a pojede dál podle svého. Kongres též. Politické manévrování pokračuje a washingtonská bažina stále čeká na vysušení.

Hlasujte ve finále ankety Blogera roku

Autor: Karel Stryczek | pondělí 27.3.2017 10:17 | karma článku: 40.43 | přečteno: 2464x

Další články blogera

Karel Stryczek

Buran nebo inteligent?

Jsem Karviňák, jsem Pražák, jsem Američan. Na školách jsem strávil dvacet let života. Nejlíp se cítím mezi svými v kdysi zakouřené čtyřce, po jejíž návštěvě hrozně smrdělo oblečení a kde nedávno štamgastům u pivka kouřit zakázali.

15.11.2018 v 11:14 | Karma článku: 27.16 | Přečteno: 1018 | Diskuse

Karel Stryczek

Koho a co volí letos lidi na dědině v Ohiu

V ostře sledovaných listopadových volbách v USA půjde hlavně o to, která strana bude mít většinu v Senátu a Sněmovně reprezentantů ve Washingtonu. Volí se i na státní a místní úrovni. Jak vypadá volební lístek na vesnici v Ohiu.

1.11.2018 v 10:39 | Karma článku: 22.56 | Přečteno: 679 | Diskuse

Karel Stryczek

Proč socialisti nenávidí prosperující Ameriku

Protože prosperitu nevytvořili oni. Nepodařilo se jim to nikdy a nikde. Prosperitu přinesli zemi lidé, kterým osobní svoboda umožnila vytvořit podmínky pro lepší život a předat příští generaci silnější, bohatší zemi.

22.10.2018 v 10:57 | Karma článku: 37.91 | Přečteno: 1373 | Diskuse

Karel Stryczek

Dva monokulturní americké pohřby

Amerika se nedávno rozloučila s velikány politiky a kultury Johnem McCainem a Arethou Franklin. Na jednom pohřbu bílá garnitura vyvolených a Obamovi, na druhém bojovníci za rovnoprávnost černochů a Clintonovi.

5.9.2018 v 10:27 | Karma článku: 34.14 | Přečteno: 1171 | Diskuse

Další články z rubriky Politika

Ivo Hnilica

Stíhaný premiér A. Babiš - nejlepší jakého ČR měla a má!

Od revoluce v listopadu 1989 byla celá řada předsedů vlád ČR vzešlých z politických stran ODS a ČSSD. Ale nazvat je osobnostmi ve smyslu “Mistr” si zaslouží, v mém hodnocení, pouze pánové Václav Klaus ODS, který dokázal, ať si o z

20.4.2019 v 12:35 | Karma článku: 21.04 | Přečteno: 425 | Diskuse

Tomáš Vodvářka

Jak je možné mít rád Rusko, když Rusové milují Stalina?

Není to poprvé, kdy nostalgie ruských občanů způsobí, že jeden z nejhorších diktátorů a masových vrahů je předmětem zbožného uctívání.

20.4.2019 v 11:34 | Karma článku: 21.51 | Přečteno: 311 | Diskuse

Dušan Póč

Jsem rád, že mohu konečně pochválit

Velikonoce napomohly tomu, že Vsetín je prožil v klidu. Den před Velkým pátkem totiž přišla na svět informace, že část vsetínských Cikánů vystěhovaných v roce 2006 z pavlačáku, požaduje po radnici finanční a materiální odškodné.

20.4.2019 v 10:51 | Karma článku: 22.13 | Přečteno: 303 |

Václav Smrk

Jak dlouho si necháme líbit Zemanovu neo-normalizaci?

Vyhození světově uznávaného odborníka Jiřího Fajta z Národní galerie a nástup Marie Benešové na post ministryně s cílem ovládnout státní zastupitelství. To jsou další dva nebezpečné kroky plíživé Zemanovy normalizace.

20.4.2019 v 10:35 | Karma článku: 20.83 | Přečteno: 382 |

Marek Liška

Sbohem, Česká pošto s.p.

Před několika dny jsem obdržel dopis od České pošty s.p. , ve kterém mi bylo oznámeno, že se mnou byla rozvázána smlouva a již nadále nejsme partneři. Po šestnácti letech vztahu mne to přeci jen trochu zamrzelo. Ale ne moc.

19.4.2019 v 21:16 | Karma článku: 35.77 | Přečteno: 2294 | Diskuse
Počet článků 95 Celková karma 0.00 Průměrná čtenost 2024

Technik, matematik, chemik. Cestovatel, sportovní fanda. Čech, Američan.

Prvních 25 let života jsem prožil v České republice (Československu), v Karviné a v Praze. Druhých 25 let v USA. Současným domovem je vesnice Boston Heights, stát Ohio, kde bydlíme s rodinou blízko města Hudson, někdy považovaného za předměstí Clevelandu. V rodné zemi trávím asi dva měsíce ročně s rodinou, přáteli a s kolegy z firem, se kterými úzce spolupracujeme.

Psaní je mým koníčkem. Profesí je automatizace výroby, inovace a optimalizace technologických procesů. Jsem technik, a proto mě spíše zajímají data, fakta a nefiltrované diskuse, které si pak přeberu a závěry udělám sám. Mám respekt k různorodým názorům, chráním si osobní svobodu, snažím se lidem naslouchat a své myšlenky vyjadřovat v klidu, s dobrým úmyslem přispět do zajímavých diskusí.

Své politické komentáře, zamyšlení a informace sdílím, když mi na netu chybí. Mám radost, když mě někdo předběhne. Ušetří to práci a potěší, že existuje alespoň jedna spřízněná duše. Do rubriky "Historky a fotoblogy" vložím tu a tam příběh z cest, zajímavost z Ohia nebo z prostředí svých přátel. V rubrice “Přátelé se mě ptají“ najdete články ze života v USA.

Najdete na iDNES.cz