Pátek 3. února 2023, svátek má Blažej
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Pátek 3. února 2023 Blažej

Dobrá vláda má nastavovat podmínky fungování, ne zakazovat a přikazovat

10. 02. 2021 10:19:20
Opakované plošné zavírání škol, obchodů, hotelů, restaurací a služeb nepřineslo nikde na světě lepší výsledky v porovnání s jasně nastavenými podmínkami, za jakých je možno mít trvale otevřeno a opatrně fungovat.

Před rokem instinkt velel zavřít, koupit čas, rozhlédnout se a potom postupovat dál. Teď máme informace, data, zkušenosti a stejně jisté vlády v jistých zemích i vybraných státech v USA trapně lpí na postupu, který se neosvědčil. Ze svých centrál chrlí impotentní nařízení komplikující život a nepřinášející řešení zdravotní krize.

Delegovat pravomoc na regiony a města, dát lidem, firmám, institucím důvěru, aby jednali podle situace u nich doma, je noční můrou manažerů odkojených centrálním řízením.

Nevím, fakt nevím, co jim brání nechat lidi jednat v rámci nastavených podmínek. Proč mají potřebu jim opakovaně přikazovat a zakazovat a po čase zjistit, že se občan začal chovat jako zlobivé dítě, které má na háku i to nejdůležitější. Své zdraví.

Ano, existuje riziko chyb. Každý dobrý manažer ví, že musí občas dovolit svým ovečkám chybovat a poučit se, jinak se společnost nepohne z místa. Každý rodič musí jednoho dne risknout roztažení křídel potomků, sledovat jejich první let z rodného hnízda a doufat, že si poradí. Když si umí poradit jednotlivci ve společnosti, poradí si i společnost.

Cesta ven ze slepé uličky vyžaduje dávku kreativnějšího myšlení a odvahy. Což takhle přestat deklarovat plošná opatření, místo toho vyjet do terénu a zjistit, že situace v každém regionu je trošku jiná, někde jsou opatrnější, někde odvážnější. Dohodnout se s nimi na postupu a nechat je jednat. Nechat vedení měst a vesnic pracovat s lidmi a podniky na jejich území. Zrušit zákazy a místo nich stanovit podmínky provozu.

Čteme denně, že je třeba zpomalit šíření, snížit počty v nemocnicích, bankroty a depky. Úsměvné je slyšet deklarace podobné komunistům v osmdesátých letech, co všechno „je třeba“ udělat, abychom dohnali a předehnali, co jsme předtím zanedbali. Následuje podiv nad tím, že nikdo nic, co bylo v plánu, nedělá, nic nefunguje a vytoužený cíl je v nedohlednu.

Centrální nařízení nikdy a nikde dlouhodobě nefungují. Bují šedá ekonomika, tajné otvíračky, ignorování všeho shora, nadávání, letargie.

Dobrá centrální vláda musí být jako dobrý rozhodčí ve fotbalu: být neviditelná. A je jedno, zda utkání probíhá klidně, anebo se na hřišti jiskří. Teď se momentálně jiskří. Rozhodčí z Prahy by měl nechat kraje a města hrát s tím, že každý ví, že on je pánem na hřišti a k dispozici má žluté a červené karty. Ale hrají oni! On do mičudy nemá co kopat svou nohou chlupatou.

Centrála, pokud chce být užitečná, by měla po světě shánět očkovací látky, nastavit pravidla hry a dozorovat jejich dodržování. Každý se musí chovat jinak podle jeho situace, ne všichni stát v lati od Aše po Beskydy a čekat, co nového bude v denním rozkazu. Kdo nechce dodržovat podmínky, nechť zavře. Kdo chce provozovat živnost ještě bezpečněji, než je nastavené minimum, může si pro svůj podnik zvolit přísnější pravidla.

Koneckonců, když si lidi v Karviné vyrobí ohnisko nákazy, bude to v první řadě jejich nemocnice, která se zaplní. Ne pražská, ne budějovická. Na to už jsme také přišli, ale znalosti a zkušenosti nevyužíváme. Motivace k opatrnosti je jasná.

Starosta městečka může promluvit přímo s paní kadeřnicí, aby se ona domluvila se svými zákaznicemi, jak budou chodit, aby bylo stříhání a melírování pro všechny bezpečné. Ředitel školy ví, jaká je situace ve městě, jak jsou na tom jeho žáci a učitelé. Můžou spolu navrhnout postup a doladit detaily. S hospodským je možné se dohodnout, že ubere dva stoly a pro koho není u stolu židle, tomu naleje do džbánku a pošle ho domů. A na stojáka nikdo nechlastá, jinak přijede strážník nebo starosta osobně.

Ono to není až tak složité, ale z pracovny v Praze a se selským rozumem zablokovaným ve stavu nouze se kočíruje těžko.

Autor: Karel Stryczek | středa 10.2.2021 10:19 | karma článku: 36.70 | přečteno: 750x

Další články blogera

Karel Stryczek

Amerika je zase daleko, polopravdy o ní se šíří jednodušeji

Méně poslední dva roky cestujeme a více čteme. Méně pozorujeme vlastníma očima, více nasloucháme těm, jimž naslouchání jiných působí požitky a plní jim peněženky.

23.2.2022 v 9:25 | Karma článku: 24.36 | Přečteno: 701 | Diskuse

Karel Stryczek

Byl to vůdce všech myší

Tiše se pod rouškou noci zmocnil rozsáhlého teritoria ve sklepě a sféru vlivu postupně rozšiřoval. I nebohému starému kocourovi se ztrácelo žrádlo z krmítka a potupně začal spát na stolečku.

17.1.2022 v 10:27 | Karma článku: 24.50 | Přečteno: 602 | Diskuse

Karel Stryczek

Babiččin recept dobyl Ameriku

Jednou z největších pochoutek dětství a mládí byly babiččiny kuřecí řízky. Měkoučké, voňavé, šťavnaté. Nečekaně blahodárný vliv pojídání s láskou připraveného tradičního pokrmu byl odhalen až o desetiletí později za oceánem.

20.7.2021 v 11:07 | Karma článku: 31.58 | Přečteno: 1135 | Diskuse

Karel Stryczek

Komu vadí indiánské motivy ve školách

„Rozhodli jsme se, že naše škola přestane používat motivy a terminologii spojené s původním obyvatelstvem Ameriky.” Strohá zpráva ředitele střední školy v Ohiu oznamující rozhodnutí vedení školy rodičům a studentům.

7.7.2021 v 8:14 | Karma článku: 34.13 | Přečteno: 1008 | Diskuse

Další články z rubriky Společnost

Lubomír Stejskal

Jak funguje protiukrajinská propaganda

Když jsem se ve čtvrtek (2. 2.) dozvěděl, že se britská labouristická poslankyně Kim Johnsonová omluvila za výrok, že nynější izraelské vláda je fašistická, okamžitě mě napadlo, jestli by se neměl omluvit rovněž Milan Knížák.

2.2.2023 v 23:43 | Karma článku: 0.00 | Přečteno: 58 | Diskuse

Vlastimil Fürst

Cože, sebevražda? A náboj nebyl ostrý?

A proč policii déle trvá objasnit, že nejde o ostrý náboj, než objasnit, že smrt byla sebevražda? Domnělá výhružka umocněná ostrým nábojem ovlivnila volby, a podle odpovědí policii na Twitteru, více lidem se na tom něco nezdá.

2.2.2023 v 22:36 | Karma článku: 6.60 | Přečteno: 108 | Diskuse

Lubomír Stejskal

Kolik Židů žije na Západním břehu?

Druhého února jsem obdržel do emailu následující zprávu. „Šalom, Lubomíre. Konečně je to tady! Dlouho očekávaná zpráva o židovské populaci na Západním břehu Jordánu aktualizovaná k 1. lednu 2023 je přiložena.

2.2.2023 v 21:21 | Karma článku: 0.00 | Přečteno: 66 | Diskuse

Ladislav Větvička

Co ste si zvolili, to mate

To se mi libi, jak se tři miliony a třistapadesat devět tisic lidi (32% všeckeho obyvatelstva) raduje, že si zvolilo hezkeho prezidenta a že fčil už bude konečně hezky na světě. O tu osobu přece ale vubec nejde.

2.2.2023 v 20:02 | Karma článku: 39.44 | Přečteno: 1224 |

Jan Ziegler

Rusko je na tom hodně zle, podvody Kremlu to nezmění

„Oficiálním ruským statistickým údajům lze věřit asi jako kartářce,“ trefně poznamenal v článku na webu novinky.cz hlavní ekonom Deloitte David Marek. Falšování všeho možného je již tradiční ruská disciplína.

2.2.2023 v 17:46 | Karma článku: 19.25 | Přečteno: 277 | Diskuse
Počet článků 114 Celková karma 0.00 Průměrná čtenost 2474

Technik, matematik, chemik. Cestovatel, sportovní fanda. Čech, Američan.

Prvních 25 let života jsem prožil v České republice (Československu), v Karviné a v Praze. Dalších skoro 30 let v USA.

Psaní je mým koníčkem. Profesí je automatizace výroby, inovace a optimalizace technologických procesů. Jsem technik, a proto mě spíše zajímají data, fakta a nefiltrované diskuse, které si pak přeberu a závěry udělám sám. Mám respekt k různorodým názorům, chráním si osobní svobodu, snažím se lidem naslouchat a své myšlenky vyjadřovat v klidu, s dobrým úmyslem přispět do zajímavých diskusí.

Své politické komentáře, zamyšlení a informace sdílím, když mi na netu chybí. Mám radost, když mě někdo předběhne. Ušetří to práci a potěší, že existuje alespoň jedna spřízněná duše. Do rubriky "Historky a fotoblogy" vložím tu a tam příběh z cest, zajímavost z Ohia nebo z prostředí svých přátel. V rubrice “Přátelé se mě ptají“ najdete články ze života v USA.

Prosázel a propil 7 milionů korun. Prodal jsem i Českého lva, říká Vondráček

Televizní reportér, novinář a režisér David Vondráček (59) prohrál za celý svůj život v hazardu sedm milionů korun....

Františka Ringo Čecha odvezli do nemocnice. Podle syna měl mrtvici

František Ringo Čech (79) byl v neděli večer podle zdrojů CNN Prima NEWS převezen do pražské Nemocnice Na Homolce....

Žena vypadá jako holčička, lidé zaměňují jejího manžela za tatínka

Třicetiletá Carolyn Fulltzová z USA už je trojnásobnou maminkou, ale stále vypadá jako malá holka. Její o tři roky...

Zemřela herečka Annie Werschingová, královna Borgů i Tess z The Last of Us

V pouhých pětačtyřiceti letech zemřela americká herečka Annie Werschingová. Televizní diváci ji znali jako agentku...

Jágrova expřítelkyně Kopřivová přiznala krizi: Nevím, co bude dál

Ještě nedávno prožívala bývalá modelka Veronika Kopřivová (31) s manželem Miroslavem Dubovickým (31) a jejich roční...