Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Komu vadí indiánské motivy ve školách

„Rozhodli jsme se, že naše škola přestane používat motivy a terminologii spojené s původním obyvatelstvem Ameriky.” Strohá zpráva ředitele střední školy v Ohiu oznamující rozhodnutí vedení školy rodičům a studentům.  

Ředitel pokračoval vysvětlením rozhodnutí: „Víme, že pro mnoho z vás je tato zpráva zklamáním. Spojení s původním obyvatelstvem, lidem národa Seneca, bylo součástí kultury naší školy celých šedesát let. Dlouhou debatou, za kterou jsme rádi, jsme došli k závěru, že ačkoli vždy dobře míněné, naše používání indiánských motivů může být vykládáno jako rasový stereotyp. Tento výklad může způsobovat nedorozumění a rozdělení naší komunity.

Zůstáváme ale Bojovníci (Warriors, název sportovních týmů školy). Název Bojovníci chceme nicméně oddělit od indiánských témat a motivů. Jako Bojovníci budeme vždy stát za změnami k lepšímu, bojovat za naši komunitu i za jiné, za pravdu.“    

Petice pro udržení motivů

Stát Ohio, stejně jako ostatní státy USA, leží na bývalých indiánských územích. Podle posledních statistik je Ohio na prvním místě mezi všemi státy USA v poměru škol, které používají indiánské motivy a názvy. Celkem 11.2%, tedy asi 85 středních škol v Ohiu, používá indiánské motivy a názvy týmů. Včetně názvů jako Redskins (Rudé kůže) nebo Redmen (Červení lidi), které jsou považované za rasové nadávky. Populace původního obyvatelstva čítá něco přes padesát tisíc, tedy asi půl procenta obyvatelstva Ohia.

Debaty o používání indiánských motivů a terminologie ve školách a sportovních klubech se vedou už dlouho, v dnešní atmosféře nabraly grády. Několik lidí, kteří podepsali petici pro zachování motivů a terminologie, se před několika lety vydalo na výlet do rezervace Pine Ridge. Během času, který tam strávili, požádali obyvatele národa Lakota o jejich názor na používání indiánských obrazů a podoby jako maskoti školy nebo týmu. Nesetkali se s jediným člověkem, kterému by to vadilo nebo by se vyjadřoval pro ukončení, zrušení, případně zákaz používání indiánských motivů. Vzpomínali na jednoho mladého muže, který byl v té době o něco starší než oni, který prohlásil: „Kdyby naši lidé nebyli nijak zastoupeni a připomínáni, byli by ztraceni v historii“. Použití indiánských obrazů školou není zesměšňování nebo ponižování, používá se jako vzpomínka na lidi, kterým bylo ublíženo. „Nemůžeme to vymazat z historie, musíme se poučit z toho, co jsme udělali. Vymazání obrazů a podoby indiánského národa povede pouze k jeho odstranění z naší historie," uzavírá petice. 

Komu vadí indiánské motivy

Pro vymazání indiánských motivů nejsou rodiče, studenti, učitelé, město nebo indiáni. Komu tedy motivy vadí? Aktivním pokrokářům a lidem, kteří neznají konkrétní důvody, které jednotlivé školy vedly k vyjádření úcty původnímu obyvatelstvu Severní Ameriky. Střední školy v Ohiu používající indiánské motivy se ocitly v hledáčku těchto lidí s cílem srazit používání motivů na nulu.

Musím poznamenat, že i pro mě jsou Redmen a Redskins přes čáru. Mají historicky velmi negativní podtext, i když byl novodobým používáním poněkud rozmělněn. To, že používání těchto výrazů existuje dlouho a že je to „tradice”, neomlouvá. Představme si, že by se sportovní tým v Česku, ve kterém nehraje jediný Rom, jmenoval Černí cikáni…

Na druhou stranu, indiáni zůstávají inspirací. Jejich boj proti přesile, statečnost, to jsou vlastnosti, které jsme odjakživa obdivolali, obdivují je i mladí Američani. Chtějí být bojovníky za spravedlnost nehledě na původ, společenskou třídu a jiné výmysly pro rozdělování lidí. Chtějí bojovat na sportovních kolbištích. Teď jim někdo řekne, že to je špatně, mají poslouchat moudřejší and vyjadřovat se korektně pouze s použitím schválené symboliky.

Před asi 15 lety vyzdobila talentovaná studentka stěny na schodištích školy murály, které zobrazují spojení indiánské komunity s komunitou katolické školy. Pak šla studovat do New York City, nakonec pracovně zakotvila v San Franciscu. V silně levicových, nebo chcete-li progresívních, komunitách. Školu letos poprosila, aby nechala její obrazy přemalovat. Z prezentace jasně vyplynulo, že se za své obrazy a předchozí postoje stydí, že stejně jako její pokrokoví spolupoutníci považuje vyobrazení indiánů ve spojitosti s barvami a tématy katolické školy za „znepokojující z hlediska sociální spravedlnosti”.

Tož přemalujeme obrazy na stěnách a hned bude naše společnost spravedlivější.

Je potřeba vnímat podstatný rozdíl mezi tímto případem škol a profesionálními týmy, proti jejichž indiánským jménům, maskotům a marketingu protestují indiáni sami. Tam je debata na místě a ať si rozdíly vyříkají na férovku.

Dokud syn nezačal do školy chodit, nevěděl jsem ani pořádně, kde ta škola je, natož že používá indiánské motivy a že její sportovní týmy jsou Bojovníci. Vsadím se, že před časem to nevěděla ani většina aktivistů, kteří teď s horlivostí jim vlastní indiány z podstavců odstraňují a posílají do věčných lovišť i jejich motivy. 

I jméno Bojovníci je strašně nepokrokové, ale tady pan ředitel udělal tlustou čáru a Bojovníky obhájil. Aspoň pro tentokrát.

Budou římští Bojovníci?

Pochopitelně lidé, kteří jsou v jednom fofru, nemají čas na to se hádat s aktivisty, uklidňovat demonstrace, platit za soudní řízení. Ředitel má na starosti tisíc studentů, které má za úkol vzdělat, dostat je na vysoké školy a pomoci jim připravit se na život.

Bojovníci nechali tento boj o symboliku vyhrát jiné a soustředí se na bitvy, které opravdu v životě něco znamenají. Třeba vzdělání a práce.

Nastane nová debata, kým nebo čím nahradit logo, motivy, indiány. Vadí i ti Bojovníci, přece jen výraz Warriors obsahuje slovo war (válka). Též by bylo dobré vybrat pohlavně neutrální jméno. Jinými slovy je potřeba to jméno pořádně vykastrovat, najít nic neříkající výraz a zkusit se zavděčit lidem všem. Škola moderního života.

Vzhledem k tomu, že se logo mění, bude mnoho názorů na to, jak by mělo vypadat to nové. Zazněl i nápad (a snad zůstane jen u nápadu), že symbolem by mohl být římský válečník, který by dobře fungoval s mnoha latinskými hesly, která škola používá.

To už není vůbec znepokojující, potažmo rasistické. Místo klidného soužití kultur, které na území státu sdílejí domovy, buďme bílí jak sníh, katolíci jak poleno. Oddělme se, abychom se mohli později zase spojovat. Oni za nějakých třicet let toho indiána stejně vytáhnou. Pokrokářům se nebude líbit, že není, a začnou znovu demonstrovat za jeho znovuvztyčení a tak dokola. Budou zase požadovat „pokrok”, nic jiného neměli, nemají a nebudou mít na práci.

Autor: Karel Stryczek | středa 7.7.2021 8:14 | karma článku: 34,30 | přečteno: 1031x
  • Další články autora

Karel Stryczek

Amerika je zase daleko, polopravdy o ní se šíří jednodušeji

Méně poslední dva roky cestujeme a více čteme. Méně pozorujeme vlastníma očima, více nasloucháme těm, jimž naslouchání jiných působí požitky a plní jim peněženky.

23.2.2022 v 9:25 | Karma: 24,53 | Přečteno: 772x | Diskuse| Společnost

Karel Stryczek

Byl to vůdce všech myší

Tiše se pod rouškou noci zmocnil rozsáhlého teritoria ve sklepě a sféru vlivu postupně rozšiřoval. I nebohému starému kocourovi se ztrácelo žrádlo z krmítka a potupně začal spát na stolečku.

17.1.2022 v 10:27 | Karma: 24,72 | Přečteno: 632x | Diskuse| Společnost

Karel Stryczek

Babiččin recept dobyl Ameriku

Jednou z největších pochoutek dětství a mládí byly babiččiny kuřecí řízky. Měkoučké, voňavé, šťavnaté. Nečekaně blahodárný vliv pojídání s láskou připraveného tradičního pokrmu byl odhalen až o desetiletí později za oceánem.

20.7.2021 v 11:07 | Karma: 31,75 | Přečteno: 1189x | Diskuse| Společnost

Karel Stryczek

Banky si z nás udělaly legraci. Opakovaně.

Pracujeme v prostředí mezinárodních firem a občas potřebujeme přesunout finance z účtu v bance na jiný v jiné bance. Jednoduché? Jak kdy. K přesunu korun stačí kliknout na tlačítko na obrazovce, ale zkoušeli jste posílat dolary?

9.6.2021 v 8:40 | Karma: 44,22 | Přečteno: 9505x | Diskuse| Ekonomika

Karel Stryczek

Poslal jsem po letech balík, který byl nemilosrdně zdaněn

Podmínky cestování jsou stále všelijaké, proč tedy aspoň neudělat radost spřízněným duším malou pozorností, která vyloudí v této bláznivé době úsměv na tváři a vzpomínku na skoro zapomenutého strýčka.

19.5.2021 v 8:19 | Karma: 38,40 | Přečteno: 1347x | Diskuse| Ekonomika
  • Nejčtenější

Tři roky vězení. Soud Ferimu potvrdil trest za znásilnění, odvolání zamítl

22. dubna 2024,  aktualizováno  14:47

Městský soud v Praze potvrdil tříletý trest bývalému poslanci Dominiku Ferimu. Za znásilnění a...

Studentky rozrušila přednáška psycholožky, tři dívky skončily v nemocnici

25. dubna 2024  12:40,  aktualizováno  14:38

Na kutnohorské střední škole zasahovali záchranáři kvůli skupině rozrušených studentek. Dívky...

Takhle se mě dotýkal jen gynekolog. Fanynky PSG si stěžují na obtěžování

21. dubna 2024  16:37

Mnoho žen si po úterním fotbalovém utkání mezi PSG a Barcelonou postěžovalo na obtěžování ze strany...

Školu neznaly, myly se v potoce. Živořící děti v Hluboké vysvobodili až strážníci

22. dubna 2024  10:27

Otřesný případ odhalili strážníci z Hluboké nad Vltavou na Českobudějovicku. Při jedné z kontrol...

Prezident Petr Pavel se zranil v obličeji při střelbě ve zbrojovce

19. dubna 2024  15:44

Prezident Petr Pavel se při střelbě na střelnici v uherskobrodské České zbrojovce, kam zavítal...

USA mění systém pomoci Ukrajině: už ne sklad, ale zbraně přímo ze zbrojovek

26. dubna 2024  21:30

USA chystají dosud největší balík vojenské pomoci Ukrajině v přepočtu za více než 140 miliard...

VIDEO: Kdo nejlíp vříská? Soutěž v imitaci racků vyhrál malý chlapec

26. dubna 2024  20:36

Devítiletý Cooper Wallace z britského Chesterfieldu v neděli vyhrál čtvrté mistrovství Evropy v...

Ukrajinci se snaží před bojem utéct do Rumunska, v řece mnozí najdou smrt

26. dubna 2024  20:26

Tisíce Ukrajinců se od počátku ruské invaze pokusily překonat řeku Tisu na hranici s Rumunskem ve...

Mohly by hlídat tisíce dětí. Většině z dětských skupin ale stát nedá peníze

26. dubna 2024

Premium Míst pro děti ve školkách je zoufalý nedostatek. Státu se pro letošek přihlásilo 180 lidí z...

Svatý grál na suchou kůží na nohou. Přečtěte si, co vám pomůže!
Svatý grál na suchou kůží na nohou. Přečtěte si, co vám pomůže!

30 uživatelů eMimina mělo možnost otestovat krém na nohy od Manufaktury z kolekce Louka. Pomohl vám na suchou a hrubou pokožku chodidel? Přečtěte...

  • Počet článků 114
  • Celková karma 0
  • Průměrná čtenost 2549x
Technik, matematik, chemik. Cestovatel, sportovní fanda. Čech, Američan.

Prvních 25 let života jsem prožil v České republice (Československu), v Karviné a v Praze. Dalších skoro 30 let v USA.

Psaní je mým koníčkem. Profesí je automatizace výroby, inovace a optimalizace technologických procesů. Jsem technik, a proto mě spíše zajímají data, fakta a nefiltrované diskuse, které si pak přeberu a závěry udělám sám. Mám respekt k různorodým názorům, chráním si osobní svobodu, snažím se lidem naslouchat a své myšlenky vyjadřovat v klidu, s dobrým úmyslem přispět do zajímavých diskusí.

Své politické komentáře, zamyšlení a informace sdílím, když mi na netu chybí. Mám radost, když mě někdo předběhne. Ušetří to práci a potěší, že existuje alespoň jedna spřízněná duše. Do rubriky "Historky a fotoblogy" vložím tu a tam příběh z cest, zajímavost z Ohia nebo z prostředí svých přátel. V rubrice “Přátelé se mě ptají“ najdete články ze života v USA.