Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Náklady domácností. Za co normální americká rodinka utratí svoje dolary.

Chtěl jsem seriál „Přátelé se mě ptají“ ukončit epizodou o důchodech v USA. Několik čtenářů a přátel ale strýčkovi z Ameriky písemně zakázalo zlenivět a přestat informovat. Prý když popsal příjmy, musí popsat i náklady.

Nápad se mi líbil, uznal jsem, že je třeba doplnit druhou stranu rovnice. Protože se náklady i příjmy v různých místech USA dramaticky liší, vybral jsem příklad rodinné situace v prostředí, které vcelku dobře znám.

Skutečná klasická rodinka kamarádů máma-táta-dcera, žije v řadovce ve městě Richmond Heights (předměstí Clevelandu) ve státě Ohio. Ani bohaté ani chudé předměstí velkého města. Táta má příjem 40000 dolarů ročně, máma 20000 dolarů ročně, což dává dohromady medián příjmu domácnosti v USA. Polovina domácností má větší, polovina menší příjem. Hrubý příjem mají tedy 5000 dolarů měsíčně, z čehož jim po daních z příjmu zbude asi 3400. USA má asi 325 milionů obyvatel žijících podle posledního sčítání lidu asi ve 100 milionech domácností.

Bydlení. Odhadovaná tržní cena jejich řadovky, kuchyň, obývák dole, 3 pokoje nahoře, je asi 130000 dolarů. Pořídili ji v roce 2000 za 100000 dolarů. Platí měsíční hypotéku 400 dolarů, pojistka 50 dolarů, daň z nemovitosti 150 dolarů měsíčně. Daň z nemovitosti a úrok z hypotéky se odečítá z daní, t.j. platí se z nezdaněných peněz. Platí měsíční poplatek 200 dolarů za údržbu okolí, trávy, stromů, střech, vodné, stočné, odhrnování sněhu, odvoz odpadků, opravu parkovišť a příjezdových cest. Celkem 800 dolarů za bydlení, asi sto se jim vrátí při daňovém vyrovnání. Nájem by vyšel podobně, možná víc.

Auto. Protože oba pracují, potřebují dvě auta. I s jedním se dá vyjít, pokud je třeba, ale silně to omezuje, vzdálenosti jsou velké. Veřejná doprava sice existuje, ale zrovna v Clevelandu a okolí není využívaná jako třeba ve Washingtonu a New Yorku. Koupili na půjčku dvě ojetá auta, každé stálo kolem 10000. Platí splátky 300 dolarů za každé auto. Pojistka řekněme dalších 100 dolarů měsíčně za obě auta, povinné ručení, pojištění pro případ nehody s nepojištěným řidičem atd. Benzín 3 nádrže měsíčně do každého auta po 15 galonech benzínu, celkem 200 dolarů. Ceny benzínu se hýbou s cenami ropy a s hurikány v Mexickém zálivu. V září 2017 stojí benzín v okolí Clevelandu asi 2,30 dolaru za jeden galon (1 galon = 3,87 litru). Celkem tedy potřebují 900 dolarů na auta a dopravu.

Jídlo asi 150 na osobu, tedy 450 dolarů měsíčně.

Ostatní nutné výdaje. Elektřina 60, plyn 60, telefony 120, televize kabel nebo satelit 80, Internet 30. Celkem 350 dolarů měsíčně.

Takže momentálně jsme na 800 (bydlení) + 900 (auta) + 450 (jídlo) + 350 (ostatní) = 2500 dolarů “povinné” měsíční výdaje.

Ještě jsme se neoblékli, nenakoupili nábytek, elektroniku, školní potřeby, nezašli do restaurace, nezajeli na dovolenou... Předpokládáme, že zdravotní pojištění jim platí jeden ze zaměstnavatelů. Také by si měli šetřit aspoň 6% příjmu na důchod, t.j. 300 dolarů hrubého měsíčně.

Zbývá jim asi 900 měsíčně, za což je možné koupit hodně, akorát si člověk musí rozmyslet, co potřebuje, co chce a co oželí... I když v přepočtu je 900 dolarů asi 20000 korun, řekl bych, že díky vyšším cenovým hladinám, jiným potřebám a prioritám lidí, má těch 900 dolarů hodnotu asi jakoby české rodině zbylo po zaplacení všech nutných výdajů, včetně jídla, asi 10000 korun měsíčně. Což není málo, ale člověk se za ně nerozšoupne jako Rockefeller...

Nečekané náklady. Dopravní nehoda nebo porucha auta, porucha televize, pračky, poškození domu mohou udělat nečekanou díru do rozpočtu. Pokud je to jednorázová událost, člověk je zvyklý rozumně hospodařit a má něco uspořeno, tak situaci lze vcelku snadno řešit. Nemoc, delší pracovní neschopnost, ztráta zaměstnání už je horší, protože i několikaměsíční ztráta příjmu může mít dlouhodobé finanční následky. Existují pojištění proti střednědobé a dlouhodobé pracovní neschopnosti, které je dobré si platit, pokud je rodina na pravidelném příjmu závislá a nemá ušetřené peníze na překlenutí období bez příjmu. Doporučuje se mít prostředky na 3 až 6 měsíců „přežití“, my konzervativní radši na celý rok. Jeden nikdy neví...

Dobrovolné útraty. Vedle povinných nákladů figurují dobrovolné útraty. Lákadel k utrácení je hodně. V době konjunktury utrácejí relativně bezstarostně, neváhají si půjčit. Hodně Američanů žije nad poměry a časem nasbírali hodně půjček, dluhů na kreditních kartách s vysokými úroky. Řeší to všelijak, od konsolidace půjček, prodloužení hypotéky, přes dvě práce, levnější vozový park, až po prodej domu a přestěhování do levnějšího. Oblíbené stírací losy jejich situaci obvykle nevyřeší.

Pro srovnání dva dospělí, kteří si pronajmou 2+1 byt, mají k dispozici tisícovku čistého měsíčně každý, nepotřebují auto nebo si pořídí jedno velmi staré, rozdělí si náklady na byt, elektřinu, plyn atd., nepotřebují každých pár dní pařit, tak v pohodě vyjdou. 

Kde ušetřit? Mít jedno auto a zařídit si denní rozvrh tak, že jedno auto stačí. Kabelová televize nebo satelit také nejsou životní nutností. Když se auto splatí, nekupovat hned jiné a snažit se ho využít co nejvíce. Udělat si sám drobné opravy, neutrácet za relativně drahé služby.

A co způsobí nutnost vyššího rozpočtu? Nový auťák a jeho pojistka, větší dům s nutností údržby zahrady, pravidelné večeře v restauracích, drinky, dovolenky v Karibiku. Kromě zábavy se může do rozpočtu vklínit i dlouhodobá nemoc, léky, ale náklady závisí na tom, jakou si člověk platí pojistku. Vdávat dceru prý též není levné.  

Odchod do důchodu musí rodiče naplánovat podle možností. Pokud by odešel do důchodu táta po dosažení 67 let, jeho příjem by se snížil z 3333 měsíčně na 1700 měsíčně. Pokud má ale splacen dům a auta, plus si něco přišetřil, plus dcera se osamostatní, vyjde mu to. Těsně, ale vyjde. Vydělat si na svobodu co nejdříve je velké lákadlo. K dřívějšímu splnění tohoto cíle je třeba vydělat více a utratit méně. K tomuto závěru není třeba objevovat Ameriku, ale lidská nátura je taková, že se to snadno řekne a hůře uskutečňuje.

O daních, důchodech, zdravotním pojištění a škole jsem psal v předchozích článcích seriálu Přátelé se mě ptají

Autor: Karel Stryczek | pondělí 11.9.2017 8:31 | karma článku: 39,67 | přečteno: 8738x
  • Další články autora

Karel Stryczek

Amerika je zase daleko, polopravdy o ní se šíří jednodušeji

Méně poslední dva roky cestujeme a více čteme. Méně pozorujeme vlastníma očima, více nasloucháme těm, jimž naslouchání jiných působí požitky a plní jim peněženky.

23.2.2022 v 9:25 | Karma: 24,53 | Přečteno: 771x | Diskuse| Společnost

Karel Stryczek

Byl to vůdce všech myší

Tiše se pod rouškou noci zmocnil rozsáhlého teritoria ve sklepě a sféru vlivu postupně rozšiřoval. I nebohému starému kocourovi se ztrácelo žrádlo z krmítka a potupně začal spát na stolečku.

17.1.2022 v 10:27 | Karma: 24,72 | Přečteno: 632x | Diskuse| Společnost

Karel Stryczek

Babiččin recept dobyl Ameriku

Jednou z největších pochoutek dětství a mládí byly babiččiny kuřecí řízky. Měkoučké, voňavé, šťavnaté. Nečekaně blahodárný vliv pojídání s láskou připraveného tradičního pokrmu byl odhalen až o desetiletí později za oceánem.

20.7.2021 v 11:07 | Karma: 31,75 | Přečteno: 1188x | Diskuse| Společnost

Karel Stryczek

Komu vadí indiánské motivy ve školách

„Rozhodli jsme se, že naše škola přestane používat motivy a terminologii spojené s původním obyvatelstvem Ameriky.” Strohá zpráva ředitele střední školy v Ohiu oznamující rozhodnutí vedení školy rodičům a studentům.

7.7.2021 v 8:14 | Karma: 34,30 | Přečteno: 1031x | Diskuse| Společnost

Karel Stryczek

Banky si z nás udělaly legraci. Opakovaně.

Pracujeme v prostředí mezinárodních firem a občas potřebujeme přesunout finance z účtu v bance na jiný v jiné bance. Jednoduché? Jak kdy. K přesunu korun stačí kliknout na tlačítko na obrazovce, ale zkoušeli jste posílat dolary?

9.6.2021 v 8:40 | Karma: 44,22 | Přečteno: 9504x | Diskuse| Ekonomika
  • Nejčtenější

Tři roky vězení. Soud Ferimu potvrdil trest za znásilnění, odvolání zamítl

22. dubna 2024,  aktualizováno  14:47

Městský soud v Praze potvrdil tříletý trest bývalému poslanci Dominiku Ferimu. Za znásilnění a...

Moderní lichváři připravují o bydlení dlužníky i jejich příbuzné. Trik je snadný

18. dubna 2024

Premium Potřebujete rychle peníze, pár set tisíc korun a ta nabídka zní lákavě: do 24 hodin máte peníze na...

Takhle se mě dotýkal jen gynekolog. Fanynky PSG si stěžují na obtěžování

21. dubna 2024  16:37

Mnoho žen si po úterním fotbalovém utkání mezi PSG a Barcelonou postěžovalo na obtěžování ze strany...

Školu neznaly, myly se v potoce. Živořící děti v Hluboké vysvobodili až strážníci

22. dubna 2024  10:27

Otřesný případ odhalili strážníci z Hluboké nad Vltavou na Českobudějovicku. Při jedné z kontrol...

Prezident Petr Pavel se zranil v obličeji při střelbě ve zbrojovce

19. dubna 2024  15:44

Prezident Petr Pavel se při střelbě na střelnici v uherskobrodské České zbrojovce, kam zavítal...

Policie zadržela mladíka, který v tachovské škole vyhrožoval nožem

23. dubna 2024  15:03

Policisté zadrželi ve škole v Tachově mladého muže, který nožem vyhrožoval dvěma lidem. Při...

Ředitelem Vojenského zpravodajství by mohl být Bartovský, nahradí Berouna

23. dubna 2024  13:28,  aktualizováno  14:59

Novým ředitelem Vojenského zpravodajství (VZ) by mohl být Petr Bartovský. Kandidáta dnes na...

Nevěřte lžím a pomluvám, obhajuje Babiš neúčast na jednání o důchodech

23. dubna 2024  14:49,  aktualizováno  14:58

Poslanec a šéf ANO Andrej Babiš na svém účtu na sociální síti X zveřejnil video, ve kterém...

Ferimu za mřížemi nebezpečí nehrozí, jako právník bude populární, míní bývalý vězeň

23. dubna 2024  14:58

V pondělí odvolací soud potvrdil tříletý trest pro Dominika Feriho. Exposlance uznal vinným v...

  • Počet článků 114
  • Celková karma 0
  • Průměrná čtenost 2549x
Technik, matematik, chemik. Cestovatel, sportovní fanda. Čech, Američan.

Prvních 25 let života jsem prožil v České republice (Československu), v Karviné a v Praze. Dalších skoro 30 let v USA.

Psaní je mým koníčkem. Profesí je automatizace výroby, inovace a optimalizace technologických procesů. Jsem technik, a proto mě spíše zajímají data, fakta a nefiltrované diskuse, které si pak přeberu a závěry udělám sám. Mám respekt k různorodým názorům, chráním si osobní svobodu, snažím se lidem naslouchat a své myšlenky vyjadřovat v klidu, s dobrým úmyslem přispět do zajímavých diskusí.

Své politické komentáře, zamyšlení a informace sdílím, když mi na netu chybí. Mám radost, když mě někdo předběhne. Ušetří to práci a potěší, že existuje alespoň jedna spřízněná duše. Do rubriky "Historky a fotoblogy" vložím tu a tam příběh z cest, zajímavost z Ohia nebo z prostředí svých přátel. V rubrice “Přátelé se mě ptají“ najdete články ze života v USA.